Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə Azərbaycanlı fotojurnalist Hələb şəhərində Nəsiminin məqbərəsini ziyarət edib
Prezident İlham Əliyevin müvafiq sərəncamları ilə bu il ölkəmizdə “Nəsimi ili” elan olunub və Azərbaycanın böyük şair və mütəfəkkirinin 650 illiyi silsilə tədbirlərlə qeyd edilir. Yubiley ili çərçivəsində ölkəmizdə və onun hüdudlarından kənarda müxtəlif layihələr həyata keçirilir, İmadəddin Nəsiminin əsərləri müxtəlif dillərə tərcümə edilərək nəşr olunur, yaradıcılığına dair tədqiqatlar aparılır, ömrünü vətəndən uzaqda başa vuran şairin həyatı ilə bağlı yeni məlumatlar üzə çıxarılır.
Məlum olduğu kimi, İmadəddin Nəsiminin məzarı Suriya Ərəb Respublikasının Hələb şəhərindədir. Neçə illərdir hərbi münaqişənin davam etdiyi, böyük dağıntılara məruz qalmış şəhərdə şairin məqbərəsinin taleyi Azərbaycan cəmiyyətində narahatlığa səbəb olub.
Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə “Mədəniyyət” qəzetinin fotomüxbiri Orxan Əzimov (Əzim) 28 noyabr – 3 dekabr tarixlərində Suriyanın Hələb şəhərində ezamiyyətdə olub. Fotoqraf, böyük çətinliklərlə də olsa, Nəsiminin məqbərəsini ziyarət edərək, abidənin fotolarını çəkib.
Orxan Əzimov bildirir ki, üç metr hündürlükdə hasarla əhatələnən məqbərənin yerləşdiyi küçədə divara üzərində ərəb dilində “Həzrət Nəsimi təkkəsi” yazılmış lövhə vurulub və həmin küçə Nəsiminin adını (Əl-Nəsimi) daşıyır. Fotoqrafın sözlərinə görə, məqbərə və onu əhatə edən divarlarda müharibədən öncə başlanmış təmir işləri yarımçıq qalıb: “Abidənin yaxınlığındakı dağıntılar müharibənin dəhşətlərini gözlər önünə sərir. Məqbərənin yerləşdiyi ərazidə şairin nəslinin nümayəndələrinin və ideya davamçılarının da məzarları var. Məqbərədə və ətrafdakı məzarlarda çatlar var ki, bu da yaxın ərazilərə düşən mərmilərin fəsadlarıdır”.
Fotoqraf səfər müddətində Yaxın Şərqin qədim mədəniyyət mərkəzlərindən biri kimi tanınan, son illərdə isə müharibə zamanı tar-mar olmuş Hələb şəhərinin görüntülərini də çəkib. Şəhərin yeddi giriş qapısından 5-i salamat qalıb, 13 kilometr uzunluğunda tarixi Hələb bazarı tamamilə dağıdılıb. 1986-cı ildən UNESCO-nun Dünya irs siyahısında yer alan Hələb qalası da ciddi zərər görüb. Muzeylər, kitabxanalar talan edilib. Hərbi əməliyyatlar dayandırılandan sonra bəzi ərazilərdə bərpa işləri başlanıb, mehmanxanalar, bazarlar istifadəyə verilib. Böyük məhrumiyyətlər görən, müharibənin od-alovundan keçən insanlar gələcəyə ümidlidir.
Orxan Əzimovun dumanlı, çiskinli, bəzən də günəşli olan Hələbdən hazırladığı fotoreportaj İmadəddin Nəsiminin qəriblikdə sərgərdan olan ruhuna ehtiram, böyük şairin məqbərəsinin taleyindən nigaran olan insanlar üçün bir təsəllidir.
Qeyd edək ki, “Mədəniyyət” qəzetinin fotomüxbirinin Hələb şəhərinə səfəri zamanı “Nəsimi ili”nə töhfə olaraq ərsəyə gətirdiyi fotoşəkillərin Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən yaxın günlərdə sərgisi təşkil ediləcək.

Азербайджанский фоторепортер посетил мавзолей Насими в Алеппо
Соответствующим распоряжением Президента Ильхама Алиева уходящий год был объявлен в нашей стране «Годом Насими», в связи с чем был проведен ряд мероприятий, посвященных 650-летию великого азербайджанского мыслителя и поэта. В рамках юбилейного года в нашей стране и за рубежом реализуются разнообразные проекты, издаются произведения Имададдина Насими, переведенные на различные языки, изучается его творчество, раскрываются новые подробности жизни поэта, окончившего свою жизнь вдали от родины.
Достоверно известно, что могила Имадеддина Насими находится в Алеппо, Сирия. Азербайджанское общество озабочено судьбой мавзолея поэта, который расположен в городе, разрушенном в результате непрекращающегося многолетнего военного конфликта.
При поддержке Министерства культуры фоторепортер газеты «Культура» Орхан Азимов (Азим) был командирован в Сирию с 28 ноября по 3 декабря. Несмотря на трудности, фотографу удалось посетить мавзолей Насими и сфотографировать его.
По словам Орхана Азимова, окруженный трехметровым забором мавзолей расположен на улице, носящей имя поэта (аль-Насими). К стене сооружения прикреплена табличка, на которой написано «Храм Насими» на арабском языке. Фотограф утверждает, что начатые еще до войны работы по реконструкции мавзолея и окружающих его стен остались незавершенными: «Руины вокруг памятника напоминают нам об ужасах войны. На территории мавзолея также расположены могилы современников и последователей идеи поэта. Мавзолей и могилы вокруг него покрыты трещинами, которые являются следствием ракетных ударов по близлежащим районам».
Во время поездки фотограф также сделал фотографии с видами Алеппо, известного в качестве одного из древних культурных центров Ближнего Востока, который в последние годы был разрушен в результате военных действий. Из семи въездов в город сохранилось только пять, а исторический 13-километровый рынок Алеппо был полностью уничтожен. Цитадель Алеппо, которая в 1986 году была включена в Список Всемирного наследия ЮНЕСКО, также серьезно пострадала. Музеи и библиотеки были разграблены. После прекращения военных действий в некоторых районах были начаты восстановительные работы, введены в эксплуатацию гостиницы и рынки. Пережившее войну население, которое испытывает серьезные лишения, надеется на лучшее будущее.
Подготовленный Орханом Азимовым фоторепортаж из туманного, хмурого, а иногда и солнечного Алеппо является утешением для тех, кто восхищен духом жившего на чужбине Имадеддина Насими и обеспокоен судьбой мавзолея поэта.
Отметим, что в ближайшее время при поддержке Министерства культуры будет организована выставка фоторабот, снятых фоторепортером газеты «Культура» в Алеппо и ставших своеобразным вкладом в «Год Насими».