Rusiya-Azərbaycan münasibətləri dostluq və tərəfdaşlığa əsaslanır
Biz müntəzəm olaraq ikitərəfli münasibətlərə dəyər veririk. Biz bunu ümumilikdə ölkələrimizin prezidentləri, Xarici İşlər nazirləri, hökumətlər səviyyəsində edirik.
Bu barədə “Onları Bakı və Moskva sevir” adlı sərgidə iştirak edən Rusiyanın Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat xidmətinin rəhbəri Mariya Zaxarova jurnalistlərə müsahibəsində deyib.
“Biz bütün sferalarda, bütün sahələrdə münasibətlərimizin əsas xarakterini daim qeyd edirik. Bu, dostluq, tərəfdaşlıq münasibətləridir, mehriban qonşuluq, tarixən meydana gələn sıx əlaqələr, iki ölkənin, iki xalqın taleyidir. Mənə elə gəlir ki, bugünkü forum bunu bir daha təsdiqlədi. İndi mən müəyyən etməyə çətinlik çəkirəm – mən Moskva tədbirindəyəm, yoxsa Azərbaycanda təşkil olunan tədbirdə? Çünki bu gün Bakıya gələn bu qədər sayda elita nümayəndələri, siyasi, vətəndaş cəmiyyəti təmsilçiləri, mədəniyyət xadimləri hər dəfə hətta Moskvada belə toplaşmırlar. Bu, ikitərəfli münasibətlərin inkişaf perspektivinə xüsusi ehtiramın və xüsusi diqqətin əlamətidir”, - deyə M.Zaxarova əlavə edib.

Российско-азербайджанские отношения – отношения дружбы и партнерства
Мы регулярно даем оценку двусторонним отношениям, и делаем это на уровне президентов наших стран, министров иностранных дел, правительства, в целом.
Об этом сказала в интервью журналистам глава пресс-службы Министерства иностранных дел России Мария Захарова, принявшая участие в выставке "Их любят в Баку и Москве".
"Мы всегда отмечаем базовый характер наших отношений во всех сферах, во всех отраслях. Это отношения дружбы, партнерства, это добрососедские, исторически сложившиеся переплетенные отношения, судьбы двух стран, двух народов. Мне кажется, сегодняшний форум еще раз подтвердил это. Я сейчас теряюсь где я нахожусь, на московском мероприятии, или на мероприятии в Азербайджане. Потому что такое количество представителей элиты, политической, гражданского общества, деятелей культуры, которые приехали сегодня в Баку, не каждый раз собираются даже в Москве. Это признак особого уважения и особого видения перспектив развития двусторонних отношений", - добавила М.Захарова.