“Bakı-Moskva: Mədəniyyətlərin dialoqu” konfransının iştirakçıları ilə Milli Məclisdə görüş olub
Yanvarın 24-də Milli Məclisin Sədri Oqtay Əsədov Azərbaycanda keçirilən “Bakı-Moskva: Mədəniyyətlərin dialoqu” adlı konfransın iştirakçıları ilə görüşüb.
Oqtay Əsədov əvvəlcə Rusiyanın TASS informasiya agentliyinin baş direktorunun birinci müavini Mixail Qusmanı yubileyi münasibətilə təbrik edib. Sədr bildirib ki, Azərbaycan-Rusiya münasibətləri strateji tərəfdaşlıq səviyyəsindədir. Siyasi əlaqələrin inkişafında dövlətlərimizin başçılarının şəxsi münasibətlərinin və qarşılıqlı səfərlərin böyük rolu var. Hökumətlərimiz və parlamentlərimiz arasında da əlaqələr davamlı olaraq genişlənir. 2019-cu ildə ölkələrimiz arasındakı ticarət dövriyyəsi 3 milyard dollardan artıq olub və bunun daha da artması gözlənilir. Siyasi-iqtisadi münasibətlərimizlə yanaşı, humanitar əlaqələrimiz də getdikcə genişlənir. Bunu bu günlərdə ölkəmizdə keçirilən “Bakı-Moskva: Mədəniyyətlərin dialoqu” adlı konfrans bir daha sübut edir.
Oqtay Əsədov diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycanda rus dilinə böyük hörmət var, Bakıda Slavyan Universiteti fəaliyyət göstərir, 338 orta məktəbdə rus dilində fənlər tədris olunur, 27 ali məktəbdə isə tədris rusca aparılır. Bundan başqa, Azərbaycanda M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin və İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin filialları fəaliyyət göstərir.
Sədr bildirib ki, Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın Rusiyaya son səfəri zamanı keçirilmiş görüşlər, Moskvada təşkil olunmuş 10-cu Regionlararası Forum yaxşı nəticələr verib. Həmin səfər zamanı Mehriban Əliyevaya ölkələrimiz arasında münasibətlərin inkişafına verdiyi töhfələrə görə Prezident Vladimir Putin tərəfindən Rusiyanın “Dostluq” ordeni təqdim olunub. Ölkələrimiz arasında münasibətlərin səviyyəsini ən yaxşı xarakterizə edən Prezident İlham Əliyev bildirib ki, əgər bütün ölkələr arasındakı əlaqələr Rusiya və Azərbaycanın münasibətləri kimi olsaydı, dünyada problem qalmazdı.
Rusiya Federasiyası Federal Məclisinin Federasiya Şurası sədrinin müavini İlyas Umaxanov Bakıda keçirilən “Bakı-Moskva: Mədəniyyətlərin dialoqu” konfransında iştirak etmək məqsədilə ölkəmizə səfər çərçivəsində keçirilən görüşləri yüksək qiymətləndirib. Bildirib ki, bu cür tədbirlər ölkələrimiz arasındakı münasibətlərin inkişafına mühüm töhfədir.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsindən danışan İlyas Umaxanov deyib ki, Rusiya bu münaqişənin beynəlxalq hüququn prinsiplərinə uyğun həllinə tərəfdardır.
Görüşdə Milli Məclis Sədrinin müavini Valeh Ələsgərov, parlamentin aparat rəhbəri Səfa Mirzəyev, deputat Mixail Zabelin, Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.

В Милли Меджлисе состоялась встреча с участниками конференции «Баку-Москва: диалог культур»
24 января председатель Милли Меджлиса Огтай Асадов встретился с участниками конференции «Баку-Москва: диалог культур», проведенной в Азербайджане.
Сначала Огтай Асадов поздравил первого заместителя генерального директора Российского информационного агентства ТАСС Михаила Гусмана по случаю юбилея. Он отметил, что азербайджано-российские отношения находятся на уровне стратегического партнерства. В развитии политических связей большую роль играют личные отношения и взаимные визиты глав наших государств. Связи между нашими правительствами и парламентами также устойчиво расширяются. В 2019 году торговый оборот между нашими странами превысил 3 миллиарда долларов, ожидается увеличение этого. Наряду с политико-экономическими отношениями неуклонно расширяются гуманитарные связи. Об этом свидетельствует конференция «Баку-Москва: диалог культур», которая прошла в нашей стране.
Огтай Асадов довел до внимания, что в Азербайджане есть большое уважение к русскому языку, в Баку действует Славянский университет, в 338 средних школах преподаются предметы на русском языке, в 27 вузах проводится обучение на русском. Кроме того, в Азербайджане действуют филиалы Московского государственного университета имени М.В.Ломоносова и Первого Московского государственного медицинского университета имени И.М.Сеченова.
Председатель отметил, что встречи, проведенные во время последнего визита в Россию Первого вице-президента Мехрибан Алиевой, а также 10-й межрегиональный форум, проведенный в Москве, дали хорошие результаты. Во время этого визита Президент Владимир Путин наградил Мехрибан Алиеву орденом «Дружба» за вклад в развитие отношений между нашими странами. Президент Ильхам Алиев, лучше всех охарактеризовавший уровень наших отношений, отметил, что если бы связи между всеми странами были такими же, как отношения между Россией и Азербайджаном, в мире не осталось бы проблем.
Заместитель председателя Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации Ильяс Умаханов высоко оценил встречи, проведенные в рамках конференции «Баку-Москва: диалог культур» в Баку. Он сказал, что такие мероприятия вносят важный вклад в развитие отношений между нашими странами.
Говоря об армяно-азербайджанском нагорно-карабахском конфликте, Ильяс Умаханов отметил, что Россия является сторонником урегулирования конфликта в соответствии с принципами международного права.
Во встрече приняли участие заместитель председателя Милли Меджлиса Валех Алескеров, руководитель аппарата парламента Сафа Мирзоев, депутат Михаил Забелин, министр культуры Абульфас Гараев и другие официальные лица.