Beşinci Buktreyler Festivalına start verildi
Bu barədə kinoaktyor, prodüser, Buktreyler Festivalının təsisçisi Ruslan Sabirli məlumat verib: «Bu il Buktreyler Festivalının 5 yaşı tamam olur. Bildiyiniz kimi, 2016-cı ildən Qafqazda ilk dəfə olaraq Azərbaycanda kitaba və mütaliəyə marağın oyadılması, həmçinin film sənayesində yeni istedadların müəyyən edilməsi məqsədilə Buktreyler Festivalı təsis edimiş və artıq beşinci ildir ki, uğurla həyata keçirilir. Festival Azərbaycanın aparıcı kütləvi informasiya vasitələrinin informasiya dəstəyi ilə hər il Beynəlxalq Kitab Günü ərəfəsində keçirilir".
Təsadüfi deyildir ki, 2 Fevral Gənclər Günündən start götürən və 23 aprel Beynəlxalq Kitab Günündə başa çatan Buktreyler Festivalı mövcud olduğu müddət ərzində öz ətrafında istedadlı gəncləri toplamaqla bir yaradıcı gənclər hərəkatına çevrilməyi bacarmış və festivala müraciət edənlərin, qəbul edilən buktreylerlərin sayı ildən ilə artmaqdadır. Bütün bunlar əlbəttə ki, festivalın cəmiyyətdə böyük marağa səbəb xəbər verir. Xatırladım ki, qaliblər hər il tərkibi dəyişilən və Əməkdar artisti və Xalq artistlərindən ibarət Münsiflər Heyəti tərəfindən dəyərləndirilir. Hər il olduğu kimi bu il də festival Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilati dəstəyi ilə reallaşır.
Buktreyler Festivalın məqsədləri kitab və mütaliənin cəmiyyətimizdə təbliği, mütaliəyə münasibətin yaradıcı formaların inkişafı və dəstəklənməsi, kino sahəsində istedadlı və yaradıcı gənclərin (rejissor, operator, rəssam, aktyor, qrimçi və s.) üzə çıxarılması, buktreylerlərin incəsənət və biznesdə bir istiqamət kimi inkişafıdır.
Festivalın təsisçisi və direktoru kinoaktyor Ruslan Sabirlidir. Festivalın təşkilati dəstəkçiləri Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Beynəlxalq Muğam Mərkəzi, əsas tərəfdaşı isə Azercell şirkətidir.

Стартовал пятый Фестиваль буктрейлеров
Об этом заявил киноактер, продюсер, учредитель Фестиваля буктрейлеров Руслан Сабирли: «В этом году состоится пятый Фестиваль буктрейлеров. Как уже известно, в 2016 году впервые на Кавказе был учрежден и успешно реализован Фестиваль буктрейлеров, целью которого является пропаганда книг в обществе, поддержка и развитие креативных форм отношений к книгочтению, выявление талантливых и креативных представителей молодежи в сфере кино, развитие буктрейлеров как искусства и направления в бизнесе».
Не случайно, что, за все эти годы существования фестиваля, который стартует 2 февраля в День молодежи и завершается 23 апреля во Всемирный день книг и авторского права, превратился в движение творческой молодежи, собирая вокруг себя талантливых молодых участников. Количество желающих участвовать в фестивале и работы увеличиваются с каждым годом. Так же, отметим, что каждый год победителей выбирают почетные члены жюри, в состав которого входят известные личности, народные и заслуженные артисты.
Буктрейлер –  это видеоролик, который включает в себя самые яркие и узнаваемые моменты книги, визуализируя ее содержание, нацеленный на ее продвижение среди читателей.
Учредителем и директором Фестиваля является киноактер Руслан Сабирли. Организационными партнерами Фестиваля являются Министерство культуры Азербайджанской Республики, Международный центр мугама, главным партнёром Фестиваля является компания Azercell.
Подробную информацию можно получить на сайте www.booktrailer.az , а так же  на официальных страницах фестиваля в социальных сетях: