Prezident İlham Əliyev Mixail Qusmana “Şərəf” ordenini təqdim edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev fevralın 6-da Rusiya Federasiyasının TASS informasiya agentliyinin baş direktorunun birinci müavini Mixail Qusmana “Şərəf” ordenini təqdim edib.
Mixail Qusmanı salamlayan Prezident İlham ƏLİYEV dedi:
- Hörmətli Mixail Solomonoviç, ilk növbədə, sizi keçmiş yubiley münasibətilə təbrik etmək, sizə ən xoş arzularımı çatdırmaq, cansağlığı, rifah, işinizdə yeni uğurlar arzulamaq istərdim. Təəssüf ki, siz yubileyinizi qeyd edəndə mən Bakıda deyildim, Davosda idim. Amma sizi telefon vasitəsilə təbrik etmək və öz hisslərimi bildirmək, eləcə də sizin Bakıda olduğunuz vaxt təltif edildiyiniz yüksək mükafatı sizə şəxsən təqdim etməyim üçün görüş haqqında razılaşmaq imkanım olub. Mən bilirəm ki, siz ad günlərinizi, xüsusilə yubileylərinizi həmişə vətəniniz Azərbaycanda qeyd edirsiniz. Bu, artıq xoş ənənədir. Bu, bir daha sizin öz Vətəninizə, doğma torpağınıza, doğma şəhərinizə bağlılığınızı göstərir. Biz sizin öz Vətəninizi necə sevdiyinizi və onu bütün dünyada necə təbliğ etdiyinizi bilirik. Sizin məşhur “Formula vlasti” verilişiniz artıq dəfələrlə bütün qitələri dolaşıb və düşünürəm ki, sizin görüşmədiyiniz prezidentlərin sayı görüşdüyünüz prezidentlərin sayından daha azdır. Əlbəttə ki, adətən, prezidentlər qonaqlarla görüşəndə onlara həmin adam haqqında məlumat verilir. “Yazılır: doğulduğu şəhər Bakı, Azərbaycan”.
Bundan başqa, mən bilirəm ki, siz həm Rusiya, həm də beynəlxalq media məkanında bizim ölkəmiz haqqında təəssüratınızı bölüşürsünüz, Azərbaycan reallıqlarını, Azərbaycanda problemlərin necə həll olunduğunu danışırsınız. Sizin fəaliyyətiniz artıq çoxdan Rusiya Federasiyasının çərçivəsindən kənara çıxaraq beynəlxalq xarakter daşıyır. Mən bilirəm ki, siz həm də dünya mediasının əməkdaşlıq prosesinin çox fəal iştirakçısısınız. O cümlədən xatırlayıram ki, sizin təşəbbüsünüzlə Bakıda rus mətbuatının konqresi və digər beynəlxalq tədbirlər keçirilib. Buna görə də məhz öz fəaliyyətinizlə ölkəmiz haqqında dünya ictimaiyyətinə həqiqətlərin çatdırılmasına böyük töhfə verdiyinizə görə sizə minnətdarlığımı bildirmək istərdim.
Siz, həmçinin Rusiya-Azərbaycan münasibətlərinin möhkəmləndirilməsi işinə böyük töhfə verirsiniz. Bu münasibətlər bu gün uğurla inkişaf edir, artıq ən yüksək səviyyəyə çatıb və yanvarda Bakıda keçirilən yubiley tədbirləri bunu bir daha nümayiş etdirdi. Bakıya Rusiya ictimaiyyətinin böyük nümayəndə heyəti, siyasi, informasiya, mədəni məkanın aparıcı təmsilçiləri gəlmişdilər. Mənə deyilənə görə, bütün qonaqlar buradan çox yaxşı təəssüratla gediblər. Buna görə də sizə Rusiya-Azərbaycan əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi işinə töhfələr verdiyiniz üçün təşəkkürümü bildirmək istərdim. Əlbəttə, belə gündə həm də sələflərinizi xatırlamaq istərdim. Azərbaycanda sizin ailənizi, valideynlərinizi həmişə sevib və çox yüksək qiymətləndiriblər, onlara böyük hörmətlə yanaşıblar. Bu yaxınlarda siz mənə atanız və ananız haqqında kitab bağışlamışdınız. Mən onu böyük maraqla oxudum. Bu, həqiqətən də nadir kitabdır. Belə ki, olduqca ürəkdən, səmimi və doğru yazılıb. Bu kitabda həm sizin ailənizin, uşaqlığınızın, həm də Azərbaycanın o dövrdəki tarixi əks olunub. Buna görə də kitab təkcə sizi tanıyanlar üçün deyil, həm də bizim şəhərimizin tarixi ilə maraqlanan hər kəs üçün çox maraqlıdır. Əlbəttə, belə ziyalı və möhtərəm ailədə sizin və böyük qardaşınız Yuli Solomonoviç kimi, - onun neçə yaşı olsa da, o, hamımız üçün elə Yulikdir, - uşaqların doğulması təsadüfi deyil. O da elə sizin kimi, kiminlə ünsiyyət saxlayırsa, öz enerjisini onlara ötürür. Siz və Yuli Solomonoviç işinizdə, ictimai fəaliyyətinizdə böyük uğurlar qazanmısınız. Bununla da siz təkcə hamının tanıdığı insanlar deyil, həm də hörmətli insanlarsınız. Düşünürəm ki, yəqin sizə rəğbət bəsləməyən insan tapılmaz. Siz, Mixail Solomonoviç, bütün bunlara öz əməyinizlə, öz fəaliyyətinizlə, davranışınızla və əlbəttə, öz xasiyyətinizlə nail olmusunuz. Bu gün sizinlə belə yarırəsmi şəraitdə görüşmək mənim üçün çox xoşdur. Bizim görüşlərimiz həmişə elə bil mediadan kənarda baş tutur. Amma bu gün - belə bir gündə, əlbəttə, mən sizi təbrik etmək və həmçinin Azərbaycan dövlətinin sizin fəaliyyətinizi çox qiymətləndirdiyini qeyd etmək istərdim. Bu, mənim sizi təltif etdiyim üçüncü mükafatdır. İndiyə qədər “Şöhrət”, sonra “Dostluq” ordenləri olub. İndi isə daha yüksək - “Şərəf” ordeninə layiq görülmüsünüz. İcazə verin, bu yüksək mükafatı təqdim edim.
Prezident İlham Əliyev “Şərəf” ordenini Mixail Qusmana təqdim etdi.
TASS informasiya agentliyinin baş direktorunun birinci müavini Mixail QUSMAN dedi:
-Hörmətli İlham Heydər oğlu, hörmətli cənab Prezident.
Yüksək mükafata və indicə dediyiniz, mənim qəlbimə bu dərəcədə səmimi və əziz olan sözlərə görə Sizə minnətdarlığımı bildirmək üçün söz tapa bilmirəm. Siz mənə çox yüksək qiymət verdiniz. Yəqin 70 yaş artıq elə bir yaşdır ki, qiymət almaq vaxtıdır və mən Sizin verdiyiniz bu qiymətə görə Sizə hədsiz minnətdaram.
Məni layiq gördüyünüz bu orden “Şərəf” adlanır. Yəqin ki, vətəndaş üçün, insan üçün onun şərəfindən daha mühüm heç nə yoxdur. Mən həmişə hesab etmişəm ki, nüfuz, şərəf mənim daim xatırlamalı, riayət etməli və qorumalı olduğum ən başlıca dəyərdir. İndicə barəsində çox səmimi sözlər söylədiyiniz valideynlərim məni məhz belə tərbiyə ediblər. Bu mükafatın məndən ötrü Vətənimə məhəbbətimin rəmzi olduğunu demək mənim üçün çox vacibdir. Mən nəinki heç vaxt gizlətməmişəm, həmişə fəxr etmişəm ki, mən bakılıyam, mən azərbaycanlıyam. Bəlkə də, əlbəttə, etnik cəhətdən deyil, lakin mən məhz azərbaycanlıyam. Bunlar mənim üçün sadəcə, sözlər deyil, hisslərim, düşüncələrimdir. Mən belə yaşamışam, belə yaşayıram və oğlumu da belə tərbiyə etmişəm.
Doğma ölkəm Azərbaycanın bu gün yer üzündə ən qabaqcıl ölkələr sırasında olması mənim üçün çox vacibdir. Bu, hörmətli İlham Heydər oğlu, böyük dərəcədə şəxsən Sizin xidmətinizdir. İnanın ki, bu sözləri bu mükafatı Sizin əllərinizdən aldığıma görə demirəm. Sizin rəhbərliyinizlə ölkə misli görünməmiş sıçrayış edib, o, inamlı və dayanıqlı inkişafdadır. Mən bu 15 ili xatırlayıram. Bəli, Heydər Əliyev - Allah ona rəhmət eləsin, ölkəni dağılmaqdan, viran olmaqdan xilas etdi. Lakin tale ona bu işi davam etdirməsinə imkan vermədi. Bu bayrağı Siz qaldırdınız. Siz xilas olmuş ölkəyə elə imkanlar, elə inkişaf səviyyəsi verdiniz ki, bu gün Azərbaycanda yaşayan və ya yaşamayan, lakin bununla belə Azərbaycanı mənim kimi sevən hər bir insan öz ölkəsi ilə fəxr edir, səmimi fəxr edir, başını uca tutaraq fəxr edir.
Siz bu yaxınlarda burada keçirilmiş tədbirləri xatırladınız. Biz onları “Bakı-Moskva: mədəniyyətlərin dialoqu” adlandırdıq. Əlbəttə, onlar təsadüfən üst-üstə düşmədi. Burada həqiqətən də Rusiyadan görkəmli insanlar oldular. Onların çoxu buraya ilk dəfə gəlmişdi. Onların bizim şəhərə necə heyranlıqla, necə geniş açılmış maraq dolu gözlərlə, necə səmimiyyətlə baxdıqlarını görmək mənim üçün böyük xoşbəxtlik idi. Lap elə dünən mən onlardan bəziləri ilə görüşdüm. Əlbəttə, Siz də bilirsiniz ki, bizim zəngin mətbəximiz, görkəmli memarlığımız, gözəl mədəniyyətimiz var. Onlar isə daha çox onu deyirdilər ki, Azərbaycanda ən əsas insanlardır. İlham Heydər oğlu, Siz böyük xalqın, dünyaya açıq olan xalqın, xeyirxah bir xalqın, qonaqpərvər bir xalqın, igid və öz liderinə inanan bir xalqın Prezidentisiniz. Mənə elə gəlir ki, xalqınızın belə olması Sizin xoşbəxtliyinizdir. Mən bu sözləri tam səmimiyyətlə söyləyirəm.
İlham Heydər oğlu, Sizin izninizlə və Sizin vasitənizlə Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban xanıma da səmimi minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. Çünki bilirəm ki, Siz həqiqətən yanvarın 23-də Mehriban xanımla birlikdə mənə zəng etməklə məni yüksək şərəfə layiq gördünüz. Siz bilirsiniz, yəqin ki, bu, yaşımla bağlıdır, mən, sadəcə, kövrəldim. Çünki Siz məşğul idiniz, Sizin işiniz çox idi, Siz mənə təbrik teleqramı göndərdiniz. Sanki formal təbriklər olmuşdu. Lakin Siz Mehriban xanımla birlikdə mənə zəng etməyi lazım bildiniz. Bilirsinizmi, bunlar elə şeylərdir ki, onları heç vaxt unutmursan. Çox sağ olun.
Mən, sadəcə, Sizi əmin etmək istəyirəm ki, “Şərəf” ordeni qalan bütün ömrüm ərzində mənim ən mühüm, çox lazımlı və daimi motivim olacaq. Sağ olun.

Президент Ильхам Алиев вручил Михаилу Гусману орден «Шараф»
6 февраля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев вручил орден «Шараф» первому заместителю генерального директора информационного агентства ТАСС Российской Федерации Михаилу Гусману.
Приветствуя Михаила Гусмана, Президент Ильхам АЛИЕВ сказал:
- Уважаемый Михаил Соломонович, в первую очередь, хотел бы поздравить вас с прошедшим юбилеем, пожелать вам всего самого доброго, здоровья, благополучия, новых успехов в работе. К сожалению, меня не было в Баку, когда вы отмечали ваш юбилей, я был в Давосе. Но имел возможность по телефону поздравить вас и выразить свои чувства, а также договориться о встрече, когда вы будете в Баку, чтобы я лично вручил вам высокую награду, которой вы были награждены. Я знаю, что вы свои дни рождения, и тем более юбилеи, всегда проводите на Родине – в Азербайджане. Это уже хорошая традиция. И это еще раз говорит о том, как вы привязаны к своей Родине, к своей родной земле, к родному городу. Мы знаем, как вы любите свою Родину и как пропагандируете ее по всему миру. Ваша знаменитая передача «Формула власти» обошла все континенты, и уже не один раз, и думаю, что президентов, с которыми вы не встречались, намного меньше, чем тех, с которыми вы встречались. Конечно же, когда обычно президенты встречаются с гостями, им подается справка об этом человеке, и написано: город рождения – Баку, Азербайджан.
Помимо этого, я знаю, как и в медиапространстве - и в российском, и в международном - вы делитесь о своих впечатлениях о нашей стране, рассказываете реалии Азербайджана, то, как решаются проблемы в Азербайджане. Поскольку ваша деятельность давно вышла за рамки Российской Федерации, она носит международный характер. Я знаю, что вы очень активный участник процессов сотрудничества мировых медиа, в том числе помню, как по вашей инициативе в Баку был проведен Конгресс русской прессы и другие международные мероприятия. Поэтому хотел бы выразить вам благодарность именно за то, что вы своей деятельностью вносите большой вклад в доведение до мировой общественности правды о нашей стране.
Также вы вносите большой вклад в дело укрепления российско-азербайджанских отношений. Эти отношения сегодня успешно развиваются, вышли уже на самый высокий уровень, и те юбилейные мероприятия, которые были проведены в Баку в январе, еще раз это продемонстрировали. В Баку приехала большая делегация российской общественности, ведущих представителей политического, информационного, культурного поля. Насколько мне рассказывали, гости все уехали с очень хорошими впечатлениями. Поэтому хотел бы выразить вам благодарность за то, что вы вносите большой вклад в дело укрепления российско-азербайджанских связей.
Конечно, в такой день хотел бы также вспомнить и о корнях. В Азербайджане всегда очень высоко ценили и любили вашу семью, ваших родителей, относились к ним с большим уважением. Как-то вы недавно подарили мне свою книгу о папе и маме. Я ее с большим интересом прочитал. Это на самом деле уникальная книга, поскольку написана настолько сердечно, настолько душевно и правдиво. В этой книге отражается как история вашей семьи, вашего детства, так и история Азербайджана того периода. Поэтому она очень интересна, думаю, не только для тех, кто вас знает, но для всех, кому интересна история нашего города. И, конечно, в такой интеллигентной и уважаемой семье неслучайно, что родились такие дети. И вы, и ваш старший брат Юлий Соломонович, сколько бы ему не было лет, он для всех нас Юлик. Это человек, который своей энергией, так же как и вы, заряжает всех, с кем общается. И то, что вы и Юлий Соломонович добились таких больших успехов в работе, в общественной деятельности, вы не только очень узнаваемые люди, но вы люди очень уважаемые. И я думаю, что, наверное, не найдется человек, который бы к вам не относился с симпатией. Этого всего, вы, Михаил Соломонович, добились своим трудом, своей деятельностью, своим поведением, и, конечно, своим характером. Мне очень приятно сегодня с вами встретиться вот в такой, скажем, полуофициальной обстановке. Всегда наши встречи бывают как бы за пределами медиа-доступа. Но сегодня в такой день, конечно, я хотел бы вас поздравить и отметить также, что Азербайджанское государство очень ценит вашу деятельность, и это – третья награда, которой я вас награждаю. До этого был орден «Шохрат», после орден «Достлуг», а сейчас более высокий орден – орден «Шараф». Позвольте мне вручить эту высокую награду.
Президент Ильхам Алиев вручил Михаилу Гусману орден «Шараф».
Первый заместитель генерального директора информационного агентства ТАСС Михаил ГУСМАН сказал:
-Уважаемый Ильхам Гейдарович, уважаемый господин Президент.
Нет слов, чтобы выразить Вам признательность за высокую награду и за то, что Вы сейчас сказали столь теплые, дорогие моему сердцу слова. Вы дали мне очень высокую оценку. Наверное, 70 лет - это уже тот возраст, когда надо получать оценки, и я за эту Вашу оценку безгранично Вам благодарен.
Этот орден, которого Вы меня удостоили, носит название «Шараф» – честь. Наверное, нет ничего важнее для гражданина, для человека его чести. Я всегда считал, что репутация, честь – это самое главное, о чем я должен всегда помнить, что должен соблюдать и беречь. Именно так меня воспитали родители, о которых Вы сейчас так тепло сказали. Мне очень важно сказать о том, что для меня эта награда - символ моей любви к моей Родине. Я никогда не только не скрывал, а всегда гордился тем, что я - бакинец и я - азербайджанец. Конечно же, не этнический, но я – именно азербайджанец. Для меня это не просто слова, а это мои чувства, это мои мысли. Я так жил, живу, я так воспитал своего сына.
Для меня очень важно, что моя родная страна – Азербайджан сегодня находится в числе самых передовых стран на земле, и это – поверьте, не потому, что сейчас я получил эту награду из Ваших рук, - в огромной степени лично Ваша заслуга, уважаемый Ильхам Гейдарович. Страна под Вашим руководством совершила невиданный рывок, она находится в уверенном и поступательном развитии. Эти 15 лет я помню. Да, Гейдар Алиевич, мир его памяти, спас страну от разрушения, от разрухи, но судьбе не было возможности сделать так, чтобы он и дальше смог это продолжить. Вы подняли это знамя, Вы спасенной стране придали те возможности, тот уровень развития, что сегодня каждый человек, живущий в Азербайджане или не живущий, но при этом и любящий Азербайджан, как я, гордится своей страной, гордится искренне, гордится с высоко поднятой головой.
Вы упомянули недавно прошедшие здесь мероприятия. Мы их назвали конференцией «Баку-Москва: диалог культур». Конечно, неслучайно они совпали. Здесь действительно были выдающиеся люди России. Многие из них были здесь впервые, и для меня было огромным счастьем видеть с каким восторгом, с какими удивительными открытыми глазами, искренностью они смотрели на наш город. Буквально вчера я встречался с некоторыми из них. Они говорили о том, что больше всего, - Вы понимаете, конечно, у нас великая кухня, у нас великая архитектура, у нас прекрасная культура, - но главное в Азербайджане – это люди. Ильхам Гейдарович, Вы - Президент великого народа, народа, который открыт миру, народа, который добр, народа, который гостеприимен, народа, который мужественен и который верит в своего лидера. Это, мне кажется, Ваше счастье, Ильхам Гейдарович, что у Вас такой народ. Это я говорю совершенно искренне.
Я прошу также с Вашего позволения, Ильхам Гейдарович, передать мою сердечную признательность Первому вице-президенту Азербайджана, первой леди Мехрибан ханым. Вы действительно удостоили меня высокой чести, позвонив мне вместе с Мехрибан ханым 23 января. Вы знаете, наверное, опять-таки может быть из-за возраста, но я просто прослезился. Потому что Вы были заняты, у Вас было много дел, Вы прислали мне поздравительную телеграмму. Казалось бы, формальные поздравления были даны. Но Вы посчитали нужным вместе с Мехрибан ханым позвонить. Это, знаете, такие вещи, которые никогда не забудешь. Огромное Вам спасибо.
Я хочу просто Вас заверить, что орден «Чести» будет для меня важнейшим, очень нужным и постоянным мотивом на всю оставшуюся жизнь. Спасибо.