“Azərbaycanın mədəni marşrutlar potensialı” mövzusunda Respublika Müşavirəsi keçiriləcək
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə 28-29 fevral 2020-ci il tarixində Beynəlxalq Muğam Mərkəzində “Azərbaycanın mədəni marşrutlar potensialı” mövzusunda Respublika Müşavirəsi keçiriləcəkdir.
Müşavirədə dövlət və özəl sektorun, yerli sənaye nümayəndələrinin iştirakı nəzərdə tutulmuşdur. Həmçinin tədbir zamanı Avropa Şurasının Mədəni Marşrutların Sahəvi İnkişafı Sazişi üzrə Katibliyinin rəhbəri, Mədəni Marşrutlar üzrə Avropa İnstitutunun direktoru Stefano Dominioni və adıçəkilən qurumdan daha 2 nəfər ekspertin mövzu ilə əlaqədar çıxışları eləcə də, təlimlərdə iştirakı planlaşdırılır.
Bununla yanaşı, müşavirədə respublikamızın paytaxt və regionlarında yerləşən bir sıra mədəniyyət müəssisələrinin, o cümlədən mədəniyyət mərkəzləri və klublarının rəhbərləri iştirak edəcəklər.
Qeyd edək ki, Azərbaycan 2011-ci ildən etibarən Avropa Şurasının mədəni marşrutları layihəsinə (Cultural Routes of Council of Europe) qoşulmuşdur. Hazırda Azərbaycan Avropa Şurasının mədəni marşrutlar layihəsinin 5 mədəni marşrutu üzrə təmsil olunur.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Avropa Şurasının mədəni marşrutları layihələrindən olan “Şərab Yolu” beynəlxalq mədəni marşrutuna 2011-ci ildə, “Yəhudi irsi üzrə Avropa marşrutu” və “Qədim Qayaüstü İncəsənət İzləri” beynəlxalq mədəni marşrutlarına 2015-ci ildə, Avropa Tarixi Termal Şəhərlər Assosiasiyasının “Termal Şəhərlər” mədəni marşrutuna 2016-cı ildə və “Zeytun ağacları” beynəlxalq mədəni marşrutuna isə 2019-ci ildə qoşulmuşdur.

Состоится республиканское совещание «Потенциал культурных маршрутов Азербайджана»
28-29 февраля 2020 года в Международном центре мугама при организации Министерства культуры пройдет республиканское совещание «Потенциал культурных маршрутов Азербайджана».
На совещание ожидается участие представителей государственного и частного секторов, местной промышленности. На мероприятии также планируется выступление исполнительного секретаря Расширенного частичного соглашения по культурным маршрутам Совета Европы, директора Европейского института культурных маршрутов Стефано Доминиони и еще двух экспертов из вышеупомянутого органа, а также их участие в тренингах.
Кроме того, на совещании будут присутствовать руководители ряда учреждений культуры, в том числе культурных центров и клубов столицы и регионов страны.
Отметим, что с 2011 года Азербайджан присоединился к проекту «Культурные маршруты» Совета Европы (Cultural Routes of Council of Europe). В настоящее время наша страна представлена в 5 культурных маршрутах этого проекта.
Напомним, что Азербайджан участвует в проекте международного культурного маршрута Совета Европы «Винный путь» с 2011 года, с 2015 года – «Европейский маршрут еврейского наследия» и «Следы древнего наскального искусства», с 2016 года – в культурном маршруте Европы «Термальные города», а с 2019 года - в международном культурном маршруте Европейского совета «Оливковые сады».