Azərbaycanda ilk teatr forumu keçiriləcək
Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubiley tədbirləri çərçivəsində 10-11 aprel 2023-cü il tarixlərində Mədəniyyət Nazirliyi və Heydər Əliyev Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin iştirakı ilə “Azərbaycan teatrı – 150: inkişaf perspektivləri” mövzusunda Teatr Forumu keçiriləcək.
Forumun rəsmi açılış mərasimi aprelin 10-da Heydər Əliyev Mərkəzində baş tutacaq.
Tədbirdə 150 illik tarixi olan Azərbaycan peşəkar milli teatrının keçdiyi inkişaf yolundan bəhs edən videoçarx nümayiş olunacaq, sonra forum öz işinə panel müzakirələrlə davam edəcək. Panel müzakirələri “Azərbaycan teatrında ənənələr və trendlər”, ”Milli teatrda müasir aktyor məktəbi: yenilənmə prosesində sistemli yanaşma”, ”Konsepsiya və strateji hədəflər”, ”Teatr sahəsində insan kapitalının inkişafı” mövzularına həsr olunub.
Foruma ekspert kimi dəvət edilən Rusiya Teatr Sənəti İnstitutunun (GİTİS) rektoru, Rusiya Federasiyasının Əməkdar incəsənət xadimi Qriqoriy Zaslavskinin və Rusiya Teatr Sənəti İnstitutunun (GİTİS) kafedra müdiri, prodüsser Elşən Məmmədovun çıxışları tədbirin proqramına daxil edilib.
Forum müddətində aparılan fikir mübadiləsi və müzakirələr əsasında toplanan təkliflər “Azərbaycan mədəniyyəti 2020-2040 dövlət strategiyası” ilə bağlı tərtib edilən tədbirlər planında nəzərə alınacaq.
Forumda respublikanın tanınmış teatr xadimləri, rejissor və aktyorları, paytaxtda və bölgələrdə fəaliyyət göstərən teatrların rəhbər və yaradıcı kollektivlər, xalq teatrları və müstəqil teatrların nümayəndələri, Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin müəllim və tələbələrinin iştirakı nəzərdə tutulub.
Heydər Əliyev Mərkəzində gerçəkləşəcək forumda iştirak üçün nazirliyin rəsmi internet saytında (“culture.gov.az”) yerləşdirilən onlayn forma üzrə qeydiyyatdan keçmək mümkündür. Tədbirdə iştirakla bağlı təsdiq e-poçt vasitəsilə bildiriləcək.

First theater forum to take place in Azerbaijan
Theater forum "Azerbaijan theater—150: development prospects" will take place on April 10–11, 2023, under the joint organization of the Ministry of Culture and the Heydar Aliyev Center, with the participation of the Azerbaijan State University of Culture and Arts, as part of the 100th-anniversary events honoring national leader Heydar Aliyev.
The Heydar Aliyev Center will host the official opening ceremony of the forum on April 10.
The event will feature a video presentation that illustrates the 150-year history of Azerbaijan's professional national theater. Later, the forum will proceed with panel discussions around topics such as "Traditions and trends in the Azerbaijani theater", "Modern acting school in the national theater: a systematic approach in the renewal process", "Conception and strategic goals" and "Development of human capital in the field of theater".
The event's program includes speeches from Grigory Zaslavsky, an Honored Art Worker of the Russian Federation and Rector of the Russian Theater Art Institute (GITIS), and Elshan Mammadov, a producer and head of the department of the Russian Theater Art Institute (GITIS).
The proposals collected from the exchange of ideas and discussions during the forum will be taken into account in the action plan developed for the State Strategy of Azerbaijani Culture for 2020–2040.
The forum is to be attended by well-known theater figures, directors, and actors from across the country, management and creative teams of theaters operating in the capital and regions, representatives of folk and independent theaters, as well as educators and students from the University of Culture and Arts.
To attend the forum at the Heydar Aliyev Center, you can register using the online form available on the official website of the ministry, culture.gov.az. You will receive confirmation of your participation via email.