Azərbaycanda ilk teatr forumu keçiriləcək
Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubiley tədbirləri çərçivəsində 10-11 aprel 2023-cü il tarixlərində Mədəniyyət Nazirliyi və Heydər Əliyev Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin iştirakı ilə “Azərbaycan teatrı – 150: inkişaf perspektivləri” mövzusunda Teatr Forumu keçiriləcək.
Forumun rəsmi açılış mərasimi aprelin 10-da Heydər Əliyev Mərkəzində baş tutacaq.
Tədbirdə 150 illik tarixi olan Azərbaycan peşəkar milli teatrının keçdiyi inkişaf yolundan bəhs edən videoçarx nümayiş olunacaq, sonra forum öz işinə panel müzakirələrlə davam edəcək. Panel müzakirələri “Azərbaycan teatrında ənənələr və trendlər”, ”Milli teatrda müasir aktyor məktəbi: yenilənmə prosesində sistemli yanaşma”, ”Konsepsiya və strateji hədəflər”, ”Teatr sahəsində insan kapitalının inkişafı” mövzularına həsr olunub.
Foruma ekspert kimi dəvət edilən Rusiya Teatr Sənəti İnstitutunun (GİTİS) rektoru, Rusiya Federasiyasının Əməkdar incəsənət xadimi Qriqoriy Zaslavskinin və Rusiya Teatr Sənəti İnstitutunun (GİTİS) kafedra müdiri, prodüsser Elşən Məmmədovun çıxışları tədbirin proqramına daxil edilib.
Forum müddətində aparılan fikir mübadiləsi və müzakirələr əsasında toplanan təkliflər “Azərbaycan mədəniyyəti 2020-2040 dövlət strategiyası” ilə bağlı tərtib edilən tədbirlər planında nəzərə alınacaq.
Forumda respublikanın tanınmış teatr xadimləri, rejissor və aktyorları, paytaxtda və bölgələrdə fəaliyyət göstərən teatrların rəhbər və yaradıcı kollektivlər, xalq teatrları və müstəqil teatrların nümayəndələri, Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin müəllim və tələbələrinin iştirakı nəzərdə tutulub.
Heydər Əliyev Mərkəzində gerçəkləşəcək forumda iştirak üçün nazirliyin rəsmi internet saytında (“culture.gov.az”) yerləşdirilən onlayn forma üzrə qeydiyyatdan keçmək mümkündür. Tədbirdə iştirakla bağlı təsdiq e-poçt vasitəsilə bildiriləcək.

В Азербайджане пройдет первый театральный форум
В рамках празднования 100-летия со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева 10-11 апреля 2023 года будет проведён Театральный Форум на тему «Азербайджанскому театру - 150: перспективы развития», организованный совместно Министерством Культуры и Центром Гейдара Алиева при участии Азербайджанского Государственного Университета Культуры и Искусств.
Официальная церемония открытия форума состоится 10 апреля в Центре Гейдара Алиева.
На мероприятии будет показан видеоролик о пути развития профессионального национального театра Азербайджана, имеющего 150-летнюю историю, а затем форум продолжит свою работу панельными дискуссиями. Панельные дискуссии будут посвящены темам «Традиции и тенденции в азербайджанском театре», «Современная актерская школа в национальном театре: системный подход в процессе обновления», «Концепция и стратегические цели», «Развитие человеческого капитала в театральной сфере».
В программу мероприятия включены выступления приглашённых на форум в качестве экспертов заслуженного деятеля искусств РФ, ректора Государственного Института Театрального Искусства (ГИТИС) Российской Федерации Григория Заславского, а также заведующего кафедрой Государственного Института Театрального Искусства (ГИТИС) Российской Федерации, продюсера Эльшана Мамедова.
Предложения, собранные на основе обмена идеями и дискуссий в ходе форума, будут учтены в плане мероприятий, составляемым в связи с «Государственной стратегией культуры Азербайджана на 2020-2040 годы».
Планируется участие в форуме известных театральных деятелей республики, режиссёров и актёров, руководства и творческих коллективов театров, работающих в столице и регионах, представителей народных театров и независимых театров, преподавателей и студентов Университета Культуры и Искусств.
Для участия в форуме, который пройдет в Центре Гейдара Алиева, можно зарегистрироваться, используя онлайн-форму, размещенную на официальном сайте министерства (culture.gov.az). Подтверждение участия в мероприятии будет направлено по электронной почте.