Paytaxtdakı teatr və musiqi kollektivlərinin bölgələrə qastrolu başlanır
“Heydər Əliyev İli” çərçivəsində və Azərbaycan peşəkar milli teatrının 150 illik yubileyi münasibətilə paytaxtda fəaliyyət göstərən bir sıra teatrların və musiqi kollektivlərinin bölgələrə yeni qastrol səfərləri başlanır.
Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə reallaşan, 22 və 24 aprel tarixlərini əhatə edən qastrol aksiyasının məqsədi regionlarda mədəni həyatın fəallaşdırılması, əhalinin, xüsusilə də gənclərin asudə vaxtının daha mənalı keçirilməsi, yerli yaradıcı kollektivlərlə sıx ünsiyyət və faydalı təcrübə mübadiləsinə şərait yaratmaqdır.
Layihə çərçivəsində Azərbaycan Dövlət Mahnı Teatrının Estrada ansamblı aprelin 22-də Şamaxı Mədəniyyət Mərkəzində (saat 15:00) musiqisevərlərin qarşısına çıxacaq. Həmin gün Arslan Növrəslinin caz qrupu etno-caz konserti ilə Heydər Əliyev adına Xaçmaz Mədəniyyət Mərkəzində (saat 16:00) çıxış edəcək.
Bölgələrə qastrol səfərləri may ayında da davam edəcək.
Xatırladaq ki, Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə paytaxtda fəaliyyət göstərən bir sıra teatrlar bundan əvvəl 20-27 mart tarixlərində bölgələrdə qastrol səfərində olmuş, ümumilikdə səkkiz tamaşa nümayiş etdirilmişdi.

Театральные и музыкальные коллективы столицы начинают гастроли в регионах
В рамках «Года Гейдара Алиева» и по случаю 150-летия Профессионального Национального Театра Азербайджана ряд театров и музыкальных коллективов, действующих в столице, начинают новые гастроли в регионах.
Цель гастрольной акции, организованной Министерством Культуры и охватывающей даты 22 и 24 апреля, активизировать культурную жизнь в регионах, сделать досуг населения, особенно молодежи, более содержательным, создать условия для тесного общения с местными творческими коллективами и обмена полезным опытом.
В рамках проекта Ансамбль Эстрады Азербайджанского Государственного Театра Песни выступит 22 апреля перед меломанами в Шемахинском Центре Культуры (в 15:00). В этот же день джазовая группа Арслана Новрасли выступит с этно-джазовым концертом в Хачмазском Центе Культуры имени Гейдара Алиева (в 16:00).
Гастрольные поездки в регионы продолжатся и в мае.
Напомним, что ряд театров, работающих в столице при организации Министерства Культуры, 20-27 марта совершили поездки по регионам, всего было показано восемь спектаклей.