Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Tarixin salnaməsi” sərgisi
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə əlaqədar 5 may tarixində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi “Tarixin salnaməsi” adlı sərgini və “Milli sərvətimiz” adlı sənədli filmi ictimaiyyətə təqdim etdi.
Sərgidə təqdim edilən xalçanın zəngin kompozisiyasını təşkil edən təsvir və ornamentləri canlandırmaq məqsədilə Qobustan qayaüstü rəsmlərinin, ov səhnələrinin, “Yallı” milli rəqsinin, el ağsaqqalı Dədə Qorqudun, xalq qəhrəmanı Koroğlunun, Azərbaycanın üçrəngli bayrağının, görkəmli mütəfəkkir Nizami Gəncəvinin poemasından, həmçinin dahi lider Heydər Əliyevdən sitatların, Novruz bayramının əsas atributu olan səməninin, alov rəmzi olan butanın, müqəddəs ağacın və digər elementlərin animasiya videosundan ibarət videoproyeksiya nümayiş olunur.
Həmçinin, sərgidə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Milli sərvətimiz” adlı sənədli film təqdim edildi.

В Национальном Музее Ковра Азербайджана выставка «Летопись истории», посвящённая 100-летию Общенационального лидера Гейдара Алиева
В связи с объявлением 2023 года «Годом Гейдара Алиева» согласно Указу Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, 5 мая Национальный Музей Ковра Азербайджана представил общественности выставку «Летопись истории» и документальный фильм «Наше национальное богатство».
В целях оживления изображений и орнаментов, составляющих богатую композицию ковров, представленных на выставке, демонстрируется видеопроекция, состоящая из анимационного ролика с изображением наскальных рисунков Гобустана, сцен охоты, национального танца «Яллы», былинного старейшины Деде Горгуда, народного героя Кёроглу, трёхцветного флага Азербайджана, образов из поэм выдающегося мыслителя Низами Гянджеви, а также цитаты великого лидера Гейдара Алиева, главного атрибута праздника Новруз – солода («сямяни»), символа огня – орнаментального бутона («бута»), священного древа и других элементов.
Также на выставке был представлен документальный фильм «Наше национальное богатство», посвящённый 100-летию общенационального лидера Гейдара Алиева.