Mədəni Müxtəliflik üzrə Beynəlxalq Fondu layihə müraciətlərini qəbul edəcək
UNESCO-nun Mədəni Müxtəliflik üzrə Beynəlxalq Fondu 16 mart-15 iyun 2022-ci il tarixlərində layihə müraciətlərini qəbul edəcək. UNESCO-nun Mədəni Özünüifadə Müxtəlifliyinin Qorunması və Təşviqi üzrə 2005-ci il Konvensiyası çərçivəsində yaradılan fond, inkişaf etməkdə olan ölkələrdə dinamik mədəniyyət sahələrinin yaradılmasına dəstək verən könüllü donor fondu hesab olunur. Bu il fond “Davamlı inkişaf üçün beynəlxalq yaradıcı iqtisadiyyat ili” təşəbbüsünə qoşularaq, inkişaf etməkdə olan 2005-ci il Konvensiyasının üzv ölkələrində yaradıcı iqtisadiyyata güclü töhfələr verməyi hədəfləyən layihələr həyata keçiriməyə çağırır.
Dövlət qurumları, qeyri-hökumət təşkilatları (QHT) və UNESCO-nun 2005-ci il Konvensiyasına üzv olan ölkələrdə qeydiyyatdan keçmiş beynəlxalq QHT-lər layihə təkliflərini təqdim edə bilərlər.
Layihələr aşağıdakı istiqamətləri əks etdirməlidir:
- Mədəni məhsulların və xidmətlərin müxtəlifliyinin yaradılması, istehsalı, paylanması və əldə edilməsinə təsir göstərən siyasət və strategiyaların hazırlanması və ya tətbiqi;
- 2005-ci il Konvensiyasının üzv ölkələrində yerli və regional mədəni sənaye sahələrini və bazarları dəstəkləmək üçün dövlət sektorunda və vətəndaş cəmiyyəti təşkilatlarında bacarıqların gücləndirilməsi.
Bütün layihələr nəticədə dayanıqlı yaradıcı ekosisteminin yaradılmasına və BMT-nin 2030 Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin həyata keçirilməsinə töhfə verməlidir. 2010-cu ildən etibarən fond 129 layihə üzrə 65 inkişaf etməkdə olan ölkəyə 9.4 milyon ABŞ dolları məbləğində investisiya yatırmışdır. Bu müxtəlif təşəbbüslər, xüsusilə mədəni sahibkarlar üçün əlverişli mühit, mədəni məhsullar və xidmətlər üçün yeni bazarlara çıxış və mədəni müxtəlifliyə əlçatanlıq yaratmaqla yanaşı dayanıqlı mədəni idarəetmə sistemlərinin yaradılmasına köməklik göstərmişdir.
Sayca 13-cü olan layihə qəbulu çağırışına son müraciət tarixi: 15 iyun 2022-ci il.
Daha öncə təqdim olunan layihələrlə aşağıdakı keçiddən tanış olmaq mümkündür: https://en.unesco.org/creativity/ifcd/projects

The 2022 call for applications of UNESCO’s International Fund for Cultural Diversity is now open
Are you a public institution in the field of arts or culture, or a local or international non-governmental organization (NGO) with a project that will make a strong contribution to the creative economy? This call is for you!
On March 16, 2022, UNESCO launches the thirteenth call for applications to the International Fund for Cultural Diversity (IFCD), a multi donor fund established under the 2005 Convention for the Protection and Promotion of the Diversity of Cultural Expressions. Aimed at supporting the emergence of dynamic cultural sectors in developing countries, the call is open to projects from eligible countries that are Parties to the 2005 Convention. Successful projects will be granted financial support of up to US$ 100,000.
In line with the aims and objectives of the IFCD, eligible projects must contribute to:
• the implementation and/or elaboration of policies and strategies that have a direct, structural impact on the creation, production, distribution and access to a diversity of cultural goods and services;
• strengthening the capacities of  public institutions and civil society organizations to support viable local and regional cultural industries and markets in eligible countries that are Parties to the 2005 Convention.
Public institutions and non-governmental organizations (NGOs) from eligible countries are invited to submit their proposals, as well as international NGOs registered in countries that are Parties to the 2005 Convention. All projects should ultimately contribute to a sustainable creative ecosystem and be aligned with the 2030 Sustainable Development Agenda of the United Nations.
In light of the disruption caused by the COVID-19 pandemic in the cultural and creative sectors, and the dramatic impact on the livelihoods of artists and cultural professionals globally, this call reinforces  UNESCO’s commitment to support the creative sector, to build back better and to ensure that artists and cultural professionals everywhere can keep on creating.
Since 2010, the IFCD has invested US$9.4 million through 129 projects in 65 countries in support of the creative economy and inclusive and sustainable economic growth in creative and cultural industries. These diverse initiatives have contributed to the development and implementation of cultural policies, the strengthening of professional training and cultural entrepreneurship, access to new markets, and participation and access to cultural life.