Türk Dünyasının Yumor Festivalı keçirilib
Dekabrın 2-də "Yaradıcı həftə" çərçivəsində Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə Nizami Kino Mərkəzində Türk Dünyasının Yumor Festivalı keçirilib.
Festivalın əsas məqsədi qarşılıqlı mədəni inteqrasiya, təcrübə mübadiləsi, yaradıcı və peşəkar qarşılıqlı fəaliyyət, inkişaf yolunda möhkəmlənmə, şou-biznes sahəsində birgə beynəlxalq yaradıcılıq layihələrinin hazırlanmasıdır.
Açılış nitqi söyləyən TÜRKSOY-un baş katibinin müşaviri Kayrat Mukanov baş katib Sultan Raevin qonaqlara salamını çatdırıb. Qeyd edib ki, Türk Dünyasının Yumor Festivalı ilk dəfədir keçirilir. Bu festivalın məhz Azərbaycanda keçirilməsi sevindirici haldır. Festivalda Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan və Tatarıstandan (RF) yumor sahəsini təmsil edən yaradıcı sənayenin tanınmış simaları iştirak edirlər. Bu axşam Türk dünyasının yumor ustaları “stand-up” janrında çıxışlar edəcək və sonda münsiflər heyətinin qiymətləndirməsinə əsasən ölkələrdən biri qalib seçiləcək.
Daha sonra yumor ustaları Erkin Ergin, Cavid Qurbanov, Rüstəm Əhmədov (hamısı Azərbaycan), Oğulcan Bektaş, Doruk Kaparlar (hər ikisi Türkiyə), Ayrat Mavlyutov, Bulat Xanmurzin (hər ikisi Tatarıstan), Medet Kalibekov, Aubakir Emilbay (hər ikisi Qazaxıstan), Taras Kosimbarov, İndira Miftaxova (hər ikisi Özbəkistan), Azimxan Raxatov, Anzor Borzayev (hər ikisi Qırğızıstan) öz istedadlarını nümayiş etdiriblər.
Münsiflər heyətinin qərarına əsasən, Tatarıstanı təmsil edən Kazan stand-up klubunun üzvü Bulat Xanmurzin qalib adını qazanıb.
Qalibə festivalın kuboku təqdim edilib.
Sonda münsiflər heyətinin üzvləri çıxış edərək festivalın təşkilatçılarına təşəkkürlərini bildiriblər.

2 декабря в рамках «Творческой недели» при поддержке Министерства культуры в Киноцентре Низами прошел Фестиваль Юмора Тюркского Мира.
Основная цель фестиваля - взаимная культурная интеграция, обмен опытом, творческое и профессиональное взаимодействие, закрепление на пути развития, разработка совместных международных творческих проектов в сфере шоу-бизнеса.
Выступивший с приветственной речью советник генерального секретаря ТЮРКСОЙ Кайрат Муканов передал гостям приветствие генерального секретаря Султана Раева. Он отметил, что Фестиваль Юмора Тюркского Мира проводится впервые. Отрадно, что этот фестиваль проводится именно в Азербайджане. В фестивале принимают участие известные лица творческой индустрии, представляющие юмористическую сферу Азербайджана, Турции, Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана и Татарстана (РФ). Сегодня вечером юмористы Тюркского мира выступят в жанре «стендап», и по итогам оценки жюри будет выбрана одна из стран-победительниц.
Затем продемонстрировали свои таланты мастера юмора Эркин Эргин, Джавид Гурбанов, Рустам Ахмедов (все Азербайджан), Оглджан Бекташ, Дорук Капар (оба Турция), Айрат Мавлютов, Булат Ханмурзин (оба Татарстан), Медет Калибеков, Обакир Эмильбай (оба Казахстан), Тарас Косимбаров, Индира Мифтахова (оба Узбекистан), Азимхан Рахатов, Анзор Борзаев (оба Кыргызстан).
По решению жюри победителем стал член Казанского стендап-клуба Булат Ханмурзин, представляющий Татарстан.