Türk Dünyasının Yumor Festivalı keçirilib
Dekabrın 2-də "Yaradıcı həftə" çərçivəsində Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə Nizami Kino Mərkəzində Türk Dünyasının Yumor Festivalı keçirilib.
Festivalın əsas məqsədi qarşılıqlı mədəni inteqrasiya, təcrübə mübadiləsi, yaradıcı və peşəkar qarşılıqlı fəaliyyət, inkişaf yolunda möhkəmlənmə, şou-biznes sahəsində birgə beynəlxalq yaradıcılıq layihələrinin hazırlanmasıdır.
Açılış nitqi söyləyən TÜRKSOY-un baş katibinin müşaviri Kayrat Mukanov baş katib Sultan Raevin qonaqlara salamını çatdırıb. Qeyd edib ki, Türk Dünyasının Yumor Festivalı ilk dəfədir keçirilir. Bu festivalın məhz Azərbaycanda keçirilməsi sevindirici haldır. Festivalda Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan və Tatarıstandan (RF) yumor sahəsini təmsil edən yaradıcı sənayenin tanınmış simaları iştirak edirlər. Bu axşam Türk dünyasının yumor ustaları “stand-up” janrında çıxışlar edəcək və sonda münsiflər heyətinin qiymətləndirməsinə əsasən ölkələrdən biri qalib seçiləcək.
Daha sonra yumor ustaları Erkin Ergin, Cavid Qurbanov, Rüstəm Əhmədov (hamısı Azərbaycan), Oğulcan Bektaş, Doruk Kaparlar (hər ikisi Türkiyə), Ayrat Mavlyutov, Bulat Xanmurzin (hər ikisi Tatarıstan), Medet Kalibekov, Aubakir Emilbay (hər ikisi Qazaxıstan), Taras Kosimbarov, İndira Miftaxova (hər ikisi Özbəkistan), Azimxan Raxatov, Anzor Borzayev (hər ikisi Qırğızıstan) öz istedadlarını nümayiş etdiriblər.
Münsiflər heyətinin qərarına əsasən, Tatarıstanı təmsil edən Kazan stand-up klubunun üzvü Bulat Xanmurzin qalib adını qazanıb.
Qalibə festivalın kuboku təqdim edilib.
Sonda münsiflər heyətinin üzvləri çıxış edərək festivalın təşkilatçılarına təşəkkürlərini bildiriblər.

On December 2, the Humor Festival of the Turkic World was held at the Nizami Cinema Center as part of the "Creative Week" with the support of the Ministry of Culture.
The main goal of the festival is mutual cultural integration, exchange of experience, creative and professional interaction, strengthening of the development path, and the preparation of joint international creative projects in the field of show business.
Kayrat Mukanov, Adviser to the  Secretary General of TURKSOY, delivered the opening speech and conveyed the greetings of the Secretary General Sultan Raev to the guests. He noted that the Humor Festival of the Turkic World is being held for the first time. It is gratifying to hold this festival in Azerbaijan. Well-known figures of the creative industry representing the field of humor from Azerbaijan, Turkey, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, and Tatarstan (RF) take part in the festival. This evening, masters of humor from the Turkic world will perform in the "stand-up" genre, and at the end, based on the evaluation of the jury, one of the countries will be chosen as the winner.
Later, the masters of humor Erkin Ergin, Javid Gurbanov, Rustam Ahmadov (all from Azerbaijan), Oguljan Bektash, Doruk Kaparlar (both from Turkiye), Ayrat Mavlyutov, Bulat Khanmurzin (both from Tatarstan), Medet Kalibekov, Aubakir Emilbay (both from Kazakhstan), Taras Kosimbarov, Indira Miftakhova (both from Uzbekistan), Azimkhan Rakhatov, and Anzor Borzayev (both from Kyrgyzstan) demonstrated their talents.
According to the decision of the jury, Bulat Khanmurzin, a member of the Kazan stand-up club representing Tatarstan, was the winner of the festival.