Mədəniyyət naziri qazaxıstanlı həmkarı ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli dekabrın 4-də ölkəmizdə səfərdə olan Qazaxıstanın mədəniyyət və informasiya naziri Aidə Balayeva ilə görüşüb.
Nazir Aidə Balayevanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti 2-4 dekabr tarixlərində Bakıda keçirilən Qazaxıstan Mədəniyyəti Günləri ilə bağlı ölkəmizə səfərə gəlib.
Görüşdə nazir Adil Kərimli ölkələrimizin əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edərək bildirib ki, Azərbaycan və Qazaxıstan prezidentləri İlham Əliyev və Kasım-Jomart Tokayev arasında dostluq və qardaşlıq münasibətləri, dövlət başçılarımız tərəfindən əsası qoyulmuş strateji tərəfdaşlıq, bütün sahələrdə olduğu kimi, mədəniyyət sahəsinə də müsbət təsirini göstərir. Adil Kərimli mədəniyyət və incəsənətin müxtəlif sahələrində əməkdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsi üçün birgə layihələrin həyata keçirilməsinin önəmini vurğulayıb.
Nazir Aidə Balayeva da iki ölkə arasında əlaqələrin yüksək səviyyəsindən məmnunluğunu bildirərək qeyd edib ki, ölkələrimiz arasındakı dostluq münasibətləri mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinə də münbit zəmin yaradıb. Bu mənada Azərbaycanla Qazaxıstan arasında ikitərəfli əlaqələrin uğurla inkişafında tarixən dostluq və qardaşlıq prinsipləri ilə yaşayan xalqlarımızın, xüsusən də dövlət başçılarımızın etibarlı və davamlı dostluğu mühüm rol oynayır. İntensiv ikitərəfli və çoxtərəfli formatda əməkdaşlığın mədəni sahədə də dinamik inkişafa təsirini görürük.

4 декабря министр культуры Азербайджанской Республики Адиль Каримли встретился с министром культуры и информации Казахстана Аидой Балаевой, находящейся с визитом в нашей стране.
Делегация во главе с министром Аидой Балаевой прибыла в нашу страну в связи с проведенными 2-4 декабря в Баку Днями Культуры Казахстана.
На встрече министр Адиль Каримли, говоря о сотрудничестве наших стран, отметил, что дружеские и братские отношения между президентами Азербайджана и Казахстана Ильхамом Алиевым и Касым-Жомартом Токаевым, стратегическое партнерство, основанное главами наших государств, оказывает положительное влияние на сферу культуры, как и во всех других областях. Адиль Каримли подчеркнул важность реализации совместных проектов для дальнейшего укрепления сотрудничества в различных сферах культуры и искусства.
Министр Аида Балаева также выразила удовлетворение высоким уровнем отношений между двумя странами, отметив, что дружественные отношения между нашими странами также создали благоприятную почву для углубления сотрудничества в области культуры. В этом смысле важную роль в успешном развитии двусторонних отношений между Азербайджаном и Казахстаном играет надежная и прочная дружба наших народов, особенно глав государств, исторически живущих на принципах дружбы и братства. Мы видим влияние интенсивного двустороннего и многостороннего формата сотрудничества на динамичное развитие и в культурной сфере.