“Nəşr məhsullarının satın alınması” müsabiqəsinin nəticələri müəyyən olunub
Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyində olan kitabxanaların kitab fondlarını yeni nəşrlərlə zənginləşdirmək və komplektləşdirmək məqsədilə 2023-cü il iyulun 24-də elan olunan “Nəşrlərin satın alınması müsabiqəsi”nin nəticələri müəyyənləşib.
Şəffaflığı, səmərəliliyi və obyektivliyi təmin etmək məqsədilə müsabiqə nazirlik tərəfindən yaradılan Nəşr Planının Tərtibi və Nəşriyyat Məhsullarının Satın alınması üzrə Komissiya tərəfindən həyata keçirilib. Komissiya müəlliflər və müəlliflik hüququ sahibləri tərəfindən müsabiqəyə təqdim olunan kitabları qiymətləndirib, eyni zamanda kitabxanaların təqdim etdiyi oxucuların sorğu kitabçasına əsasən hazırlanmış statistik məlumatları nəzərə alıb.Müsabiqəyə təqdim olunan nəşrlər arasından komissiya tərəfindən  546 adda kitab (41 098 nüsxə) kitabxana fondlarının komplektləşdirilməsi baxımından məqsədəuyğun hesab edilərək satın alınmasına qərar verilib.
Kitabxana fondlarının oxucuların tələbatına uyğun komplektləşdirilməsi məqsədilə komissiyanın seçiminə əsasən, “Qanun”, “Teas Press”, “Hədəf” nəşrləri”, “Everest”, “Təhsil”, “Ağıllı bala”, “Ting”, “Parlaq imzalar”, “Mücrü”, “MİMTA”, “Libra”, “Qələm”, “Qələm Çingizoğlu”, “Qədim Qala”, “Kosmo”, “Jeko Print”, “Xan”, “Alatoran”, “Altun kitab”, “Başla kitab”, “Bookzone Group”, “Çapar”, “Əli və Nino”, “AVE Print”, “Kitabçı” nəşriyyatlarından və Bakı Musiqi Akademiyasından kitabların alınması həyata keçiriləcək.
*Xatırladaq ki, nazirlik tərəfindən bu il kitabxanalarda daha çox tələbat olan və uzun illər kitabxanalara göndərilməyən elmi və elmi-kütləvi nəşrlərin satın alınmasına üstünlük verilib.*Komissiyanın qərarı ilə Əməkdar incəsənət xadimi, sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru, professor Kübra Əliyeva, filologiya elmləri doktoru İslam Sadıqov, AMEA-nın müxbir üzvü, filologiya elmləri doktoru Tehran Əlişanoğlu, ədəbiyyatşünas, publisist və tərcüməçi Mahir Həmzəyev, tarix elmləri doktoru Fərhad Cabbarov, yazıçı Qüdrət Əliyev, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Elşən Bayramzadə, yazıçı Əlisgəndər Salamov, Əməkdar elm xadimi, filologiya elmləri doktoru, professor Məhərrəm Qasımlı, filologiya elmləri doktoru İlhami Cəfərsoy, Əməkdar mədəniyyət işçisi Aygül Qaradağlı, Əməkdar jurnalist, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Akif Aşırlı, tədqiqatçı, yazıçı Adıgözəl Məmmədov və yazıçı, tərcüməçi Emin İmanlıdan kitablar satın alınır.
Eyni zamanda 2023-cü il ərzində Mədəniyyət Nazirliyinə təqdim edilən 83 adda nəşr layihəsi komissiyanın üzvləri tərəfindən oxunaraq qiymətləndirilib. Komissiyanın qərarına əsasən, 21 adda kitabın nazirliyin nəşr planına daxil edilməsi məqsədəuyğun sayılıb.

Подведены итоги объявленного 24 июля 2023 года «Конкурса на закупку изданий» в целях пополнения и дополнения книжных фондов библиотек Министерства культуры новыми изданиями.
В целях обеспечения прозрачности, оперативности и объективности конкурс проводился созданной Министерством Комиссией по Подготовке Издательского Плана и Закупке Издательской Продукции. Комиссия оценила книги, представленные на конкурс авторами и правообладателями, при этом учитывались статистические данные, подготовленные на основе анкет читателей, предоставленных библиотеками. Из публикаций, представленных на конкурс, комиссия приняла решение закупить 546 книг (41 098 экземпляров). Выбранные издания были признаны целесообразными с точки зрения пополнения библиотечных фондов.
С целью пополнения библиотечных фондов в соответствии с потребностями читателей на основе отбора комиссии будет осуществлена закупка книг у издательств: «Ганун», издательского дома «Тиз Пресс», «Эверест», «Тахсил», «Агыллы Бала», «Тинг», «Парлаг имзалар», «Мюджрю», «МИМТА», «Либра», «Гялям», «Гялям Чингизоглу», «Гядим Гала», «Космо», «Жеко Принт», «Хан», «Алаторан», «Алтун китаб», «башла китаб», «Букзон Групп», «Чапар», «Али и Нино», «АВЕ Принт», «Китабчы». А также закупка книг у Заслуженного деятеля искусств, доктора искусствоведения, профессора Кубры Алиевой; доктора филологических наук Ислама Садыгова; член-корреспондента НАНА, доктора филологических наук Техрана Алишаноглу; литературного критика, публициста и переводчика Махира Хамзаева; доктора исторических наук Фархада Джаббарова; писателя Гудрата Алиева; Доктора философии Эльшана Байрамзаде; писателя Алисгандера Саламова; Бакинской Музыкальной Академии; Союза Кинематографистов Азербайджана; Заслуженного деятеля науки, доктора филологических наук, профессора Магеррама Гасымлы; доктора филологических наук Ильхама Джафарсой; Заслуженного работника культуры Айгюль Гарадаглы; Заслуженного журналиста, доктора философии по истории Акифа Ашырлы; исследователя-писателя Адыгёзеля Мамедова; и у писателя, переводчика Эмина Иманлы.
При этом 83 издательских проекта, представленных в Министерство Культуры в 2023 году, были прочитаны и оценены членами Комиссии по Подготовке Издательского Плана и Закупке Издательской Продукции. По решению комиссии признано целесообразным включить в издательский план министерства 21 книгу.