Milli Xalça Muzeyində “Muzeylər, tekstil kolleksiyaları və qarşılıqlı əməkdaşlıq perspektivləri” adlı konfransın açılışı olub
Noyabrın 14-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Muzeylər, tekstil kolleksiyaları və qarşılıqlı əməkdaşlıq perspektivləri” adlı konfransın açılışı olub.
Konfrans Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi və MDB-nin Humanitar Əməkdaşlıq üzrə Dövlətlərarası Fondunun təşkilatçılığı ilə reallaşıb.
Tədbiri Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova açaraq bildirib ki, konfrans muzeyin təsisçisi, xalçaçı-alim, Xalq rəssamı Lətif Kərimovun doğum gününə, eyni zamanda, Azərbaycan xalça sənətinin UNESKO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil olmasının ildönümünə təsadüf edir.
Qeyd edib ki, Azərbaycan, Türkiyə, Böyük Britaniya, Almaniya, Rusiya, İtaliya, Gürcüstan, Serbiya, Albaniya, Qırğızıstan, Qazaxıstan, Özbəkistan, Argentina və Taylanddan olan mütəxəssislərin iştirak etdiyi konfransda 39 məruzə dinləniləcək: Çıxışlar rəqəmsal dünyada tekstil muzeyləri, tekstil kolleksiyalarında innovativ iş üsulları, layihə menecmenti, kuratorluq işi və təqdimatların keçirilməsi, tekstil muzeylərində konservasiyanın özəllikləri, ziyarətçilərlə iş mövzularını əhatə edəcək".
Mədəniyyət nazirinin müavini Vaqif Əliyev isə konfransın xalqımız üçün böyük əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb: "Belə bir konfransın təşkili və çoxlu alimin, tədqiqatçının burada iştirakı milli sərvətimiz olan xalçalara, milli-mənəvi tariximizə olan maraqdan doğur. Çünki xalça Azərbaycan xalqının milli sərvətidir. Bu sərvət tarixən qorunub nəsildən-nəslə ötürülüb. Hesab edirəm ki, xalça bizim tariximizin təcəssümüdür. Bu gün də biz hər bir xalçaya baxarkən qədim insanlarımızın yaşayış tərzi, həyat fəlsəfəsi ilə tanış ola bilərik”.
Xalçaçılıq sənətimizin inkisafından danışan nazir müavini deyib: "Bu sənətin inkişafında böyük xidmətləri onlardan biri də Xalq rəssamı Lətif Kərimovdur. O, xalçaçılıq sənətinin yaşamasında çox böyük işlər görüb. Bu gün olduğumuz muzeyin inşası isə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin mədəniyyətimizə qayğısının nəticəsidir. Muzey xalça sənətinin qorunmasında və gələcək nəsillərə ötürülməsi naminə əhəmiyyətli işlər görür".
Daha sonra Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin Latviyanın Azərbaycandakı səfirliyi ilə əməkdaşlığı çərçivəsində latviyalı modelyer Evita Smanuhinanın “Frozen Dreams” adlı moda nümayişi təqdim olunub.
İki ölkə arasında mədəni əlaqələrdən danışan Latviyanın ölkəmizdəki səfiri Daynis Qarançs belə tədbirlərin xalqlar arasında əməkdaşlığın güclənməsinə mühüm töhfə verdiyini vurğulayıb. Latviyalı modelyer Evita Smanuhina konfrans çərçivəsində hazırladığı geyimlərin nümayişindən məmnunluğunu ifadə edərək tədbirin təşkilatçılarına təşəkkürünü bildirib.
Moda nümayişindən sonra qonaqlar özbək ipək toxuculuq texnologiyasına həsr edilən “İpək hekayətlər” sərgisi ilə tanış olublar. Sərgi “ikat” istehsalının bütün mərhələlərini əks etdirir. Ekspozisiyanın mühüm hissəsini qədim “ikat”, ənənəvi geyimlər, süzanə, interyer tikmələrin növləri, xovlu xalçalar, milli geyim nümunələri təşkil edir.
Tədbirdə, həmçinin muzeyin 50 illik yubileyinə həsr olunmuş “Azərbaycan Xalça Muzeyi” adlı kitab təqdim olunub. Kitabda muzeyin yaranması və fəaliyyəti, muzeyin eksponatları haqqında məlumatlar yer alır.

В Азербайджанском национальном музее ковра состоялось открытие конференции «Музеи, текстильные коллекции и перспективы взаимного сотрудничества»
14 ноября в Азербайджанском национальном музее ковра состоялось открытие конференции «Музеи, текстильные коллекции и перспективы взаимного сотрудничества». Конференция организована Министерством культуры Азербайджана, Азербайджанским национальным музеем ковра и Межгосударственным фондом гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ (МФГС).
Открывая мероприятие, директор музея Ширин Меликова отметила, что конференция приурочена ко дню рождения основателя музея – ученого-ковроведа, народного художника Азербайджана Лятифа Керимова, а также к дате включения традиционного коврового искусства Азербайджана в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО. Она отметила, что на конференции, в которой принимают участие специалисты из Азербайджана, Турции, Великобритании, Германии, России, Италии, Грузии, Сербии, Киргизии, Казахстана, Узбекистана и Таиланда, будут заслушаны доклады 39 участников. Доклады освещают следующие темы: музеи текстиля в цифровом мире, инновационные методы работы с коллекциями текстиля, управление проектами, курирование и проведение презентаций, особенности хранения экспонатов в музеях текстиля и работа с посетителями.
Вагиф Алиев, заместитель министра культуры, отметил, что конференция имеет большое значение для нашего народа. Он расценил проведение этой конференции и участие в ней множества ученых и исследователей как показатель особого интереса к нашим коврам, являющимся национальным достоянием и в то же время духовной ценностью народа. «Ковер – это национальное достояние азербайджанского народа. В ходе истории это достояние защищалось, передаваясь из поколения в поколение. Я считаю, что ковры – это отражение нашей истории. И сегодня, всматриваясь в наши ковры, мы можем ознакомиться со стилем жизни, жизненной философией наших предков», - сказал Вагиф Алиев.
Он также рассказал о развитии азербайджанского коврового искусства : «Народный художник Лятиф Керимов - один из тех людей, кто имеет наибольшие заслуги в этой сфере. Он сделал очень многое, чтобы ковровое искусство жило и процветало. Возведение здания музея, в котором мы сегодня находимся – это результат заботы Президента Азербайджана Ильхама Алиева о нашей культуре. Музей ведет активную деятельность в сфере сохранения коврового искусства и его передачи будущим поколениям».
На конференции также состоялась презентация издания «Азербайджанский музей ковра», посвященного 50-летнему юбилею музея. Книга повествует об  истории музея, различных типах азербайджанских ковров, отдельных областях декоративно-прикладного искусства, наиболее красивых образцах богатой коллекции музея, выдающихся личностях, сыгравших особую роль в развитии коврового искусства.
Посол Латвии в Азербайджане Дайнис Гаранчс, выступив на мероприятии, рассказал о культурных связях между двумя странами. Он отметил, что подобные мероприятия вносят весомый вклад в развитие сотрудничества между народами.
Затем в рамках сотрудничества Азербайджанского национального музея ковра и Посольства Латвии в Азербайджанской Республике состоялся показ коллекции «Frozen Dreams» латвийского модельера Эвиты Сманухиной. Модельер осталась довольна показом одежды из льна и шерсти концепции LLmood и выразила благодарность организаторам мероприятия.
После показа мод гости ознакомились с выставкой «Шелковые истории», посвященной икату – узбекской технологии ткачества шелка.
Выставка освещала все стадии производства иката. Значительную часть экспозиции составляют старинный икат, традиционная одежда, сюзане, виды интерьерной вышивки, ворсовые ковры, образцы национальной одежды.