Moskvada Polad Bülbüloğlunun 75 illik yubileyi təntənəli şəkildə qeyd olunub
Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri, Xalq Artisti, görkəmli bəstəkar və ifaçı Polad Bülbüloğlunun 75 illik yubileyi ərəfəsində yanvarın 22-də Moskvada “Dostlar məclisi” ("Вечер для друзей") adlı konsert olub.
Moskva Myuzikl Teatrında baş tutan gecəni yubilyar ənənəvi olaraq “Bakı” mahnısı ilə açıb. Rusiyanın Xalq artisti Sergey Skripkanın rəhbərliyi altında Dövlət Simfonik Kinematoqrafiya Orkestrinin müşayiəti ilə Polad Bülbüloğlunun milyonların sevə-sevə dinləndiyi mahnıları səslənib. Yubilyarı təbrik edənlər arasında qızı Leyla, oğlu, gənc dirijor Murtuza, nəvəsi Anna da var idi.
Gecənin aparıcısı, Rusiya Prezidentinin Beynəlxalq mədəni əməkdaşlıq üzrə xüsusi nümayəndəsi Mixail Şvıdkoy, TASS İnformasiya Agentliyi Baş direktorunun birinci müavini Mixail Qusman, kinorejissor Yuli Qusman, Rusiyanın Xalq artisti Lev Leşenko, SSRİ Xalq artisti Fərhad Bədəlbəyli və başqaları çıxışlarında Polad Bülbüloğlunu sədaqətli dost, görkəmli bəstəkar və müğənni, məharətli diplomat, müdrik insan, Azərbaycanı sonsuz məhəbbətlə sevən vətənpərvər kimi səciyyələndiriblər. Çıxış edənlər onun dahi Bülbülün oğlu, böyük sənətkarlar Üzeyir Hacıbəyli və Dmitri Şastokoviçin tələbəsi Qara Qarayevin yetirməsi olduğunu diqqətə çatdırıblar. Səhnədə quraşdırılmış ekranda Polad Bülbüloğlunu həyat yolunda müşayiət edən insanlar – ümummilli lider Heydər Əliyev, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, sənət dostları və həmkarları canlanıb.
Polad Bülbüloğlu yubiley konsertində iştirak edən bütün qonaqlara və pərəstişkarlarına təşəkkürünü bildirərək deyib: “Çox şadam ki, bu konsert baş tutdu. Çoxdandır ki, oxumurdum. Axırıncı dəfə beş il bundan qabaq Moskvada və Bakıda konsert vermişdim. Şadam ki, zal dolu idi, pərəstişkarlarım gəlmişdi. Azərbaycan musiqisinin Moskvanın mərkəzində səslənməsi məni qürurlandırır. Konserti Bakı haqqında mahnımla açıb, Azərbaycan haqqında mahnı ilə bitirdim. Bugünkü konsertdən böyük zövq aldım. Yenidən səhnədə olmağıma çox şadam. Yaxın günlərdə Bakıda, Heydər Əliyev Sarayında da konsert verəcəyəm. İndi ona hazırlaşırıq”.
Gecənin qonaqları Polad Bülbüloğlu haqqında fikirlərini bölüşüblər:
Rusiya Federasiya Şurasının sədri Valentina Matviyenko: “Söz tapa bilmirəm, emosiyalarım aşıb-daşır. Nostalji hislər keçirdim. O, parlaq bəstəkar, parlaq müğənnidir. Onun hitə çevrilmiş bütün mahnılarını özü ilə birlikdə oxumaq istəyirsən”.
Rusiya Xarici Kəşfiyyat Xidmətinin direktoru Sergey Narışkin: “Polad Bülbüloğlunun ifasını Sovet İttifaqı kimi nəhəng bir ölkənin xalqı alqışlayırdı. Elə indi də həm Azərbaycanda, həm də Rusiyada, MDB-nin digər ölkələrində milyonlar onu sevməkdə, yaradıcılığını qiymətləndirməkdə davam edir, çünki onun həyat və yaradıcılığı musiqi mədəniyyətimizin parlaq səhifəsidir”.
Federasiya Şurası sədrinin müavini İlyas Umaxanov: “Bu gün Moskvada yaşayıb, qəlbən hər zaman Bakı ilə olanlar üçün əlamətdar gündür. Bu gün sevimlimiz Polad Bülbüloğlunun 75 illik yubileyini qeyd edirik. O, hər cəhətdən unikal insandır. Mən onu həm dostluq, həm ifaçılıq sənəti, həm bəstəkarlıq sahəsində dünya çempionu adlandırardım. Şübhəsiz ki, o, həm də müasir dövrümüzün görkəmli diplomatıdır. Mənim əziz dostum Mixail Qusman da bu günlər yubileyini qeyd edir. Biz onunla 40 ildən artıqdır ki, tanışıq. Hələ sovet dövründə gənclər təşkilatında birgə işləmişik. Mən Rusiyada yaşayan bütün azərbaycanlıları bu iki yubiley münasibəti ilə təbrik edirəm”.
Federasiya Şurası Beynəlxalq məsələlər komitəsinin sədri Konstantin Kosaçyov: “Polad Bülbüloğlu şəxsiyyətinin böyüklüyü mənim üçün onun insanların qəlbində tutduğu yer ilə ölçülür. Biz hamımız onun mahnıları ilə böyümüşük. Onun həyata, insanlara münasibəti bizim hamımız üçün nümunə olub. Mən Polad Bülbüloğlunu özümə müəllim hesab edirəm. O, nə yaradıcılığında, nə diplomatiyada, nə də həyatında heç zaman xaric tonlara yol verməyib. Polad Bülbüloğlu çətin missiya yerinə yetirir. Ümumiyyətlə, onun heç asan missiyası da olmayıb. O, hər zaman yüksəklərdə olub və mən ona bu səviyyəni hər zaman qorumağı arzu edirəm”.
“Soyuzmultfilm” kinostudiyası İdarə Heyətinin sədri, M.Qorki adına Kinostudiyanın direktoru Yuliana Slaşyova deyib: “Polad Bülbüloğlunun gəncliyinə, gümrahlığına bugünkü 18 yaşlı artistlər həsəd apara bilərlər. Mən onun mahnıları ilə böyümüşəm, uşaqlığımda sevə-sevə baxdığım filmlərdən musiqiləri eşitmək çox xoşdur. Polad Bülbüloğlunun sonsuz həyat eşqinin şahidi olanda, ruhun yenidən doğulmasına, gəncliyin sonsuzadək davam edə bilməsinə inanırsan. Mən bu günlərdə Bakıda baş tutacaq dəyirmi masada iştirak etməyi nəzərdə tutmuşam. Azərbaycan və Rusiya arasında mədəni əməkdaşlığa, o cümlədən kino və animasiya sahəsində layihələrdən danışacağıq. Düşünürəm ki, bizim çox böyük əməkdaşlıq perspektivlərimiz var”.
NTV telekanalı Baş direktorunun müavini Timur Vaynşteyn: “Bu gün Moskva ictimaiyyəti üçün əlamətdar gündür. Bu gün Polad Bülbüloğlunu dinləməyə gələnlər arasında onun xeyli pərəstişkarları var. 75 yaşlı müğənninin 2 saat yarım canlı, orkestrin müşayiəti ilə oxuması sonsuz alqışlara layiqdir. Mən onun Moskvada keçirilən yubileylərindən birində “Bakılı oğlanlar” Komandası ilə birlikdə çıxış etməyimizi xatırlayıram. Bu gün Mixail Qusmanı da təbrik etmək istəyirəm. O, mən hələ dünyaya gəlməmişdən məni tanıyıb. Mixail Solomonoviç məni doğum evindən evəimizə gətirib. Onun “Bakinski raboçi” qəzetində mənim dünyaya gəlməyim xəbərini o zaman Bakıda olmayan atama çatdıran telefonçu qız barədə dərc etdiyi məqaləni hələ də yadigar saxlayıram”.
Rusiya Prezidentinin Beynəlxalq mədəni əməkdaşlıq üzrə xüsusi nümayəndəsi Mixail Şvıdkoy: “Polad Bülbüloğlu keçmiş SSRİ məkanında ilk addımlarını 1960-cı illərdə Ümumittifaq radiosunun redaksiyasında atıb. Sonradan o, 2006-cı ildə Moskvaya fövqəladə və səlahiyyətli səfir təyin edilib: “Bir dəfə MDB mədəniyyət nazirlərinin Azərbaycan Prezidenti Heydər Əliyev ilə görüşündə mən Poladın ən yaxşı və təcrübəli nazir olduğunu deməyə cəsarət etdim. Heydər Əliyev bu fikrimə gülümsəyərək belə cavab verdi: “Düşünürəm ki, mən onu hələ rəndələyirəm...”. “Deməli, sizin mədəniyyət naziri dünyanın ən “rəndələnmiş” naziri olacaq”, - deyə fikrimi söylədim. Prezident İlham Əliyev Poladı nahaq yerə Moskvaya səfir təyin etməyib. Hələ yaradıcılığı dövründə və nazir olduğu vaxtlarda o, Moskvada çox qapıları və ürəkləri inamla açırdı. Polad Bülbüloğlu həm musiqidə, həm diplomatiyada, həm də dostluqda istedadlıdır”.

В Москве торжественно отмечен 75-летний юбилей Полада Бюльбюльоглу
22 января накануне 75-летнего юбилея посла Азербайджана в России, народного артиста, известного композитора и исполнителя Полада Бюльбюльоглу в Москве состоялся концерт под названием «Вечер для друзей».
Состоявшийся в Московском театре мюзикла вечер юбиляр традиционно открыл исполнением песни «Баку». В концерте в сопровождении Государственного симфонического кинематографического оркестра под руководством народного артиста России Сергея Скрипки прозвучали любимые миллионами песни Полада Бюльбюльоглу. Среди поздравляющих юбиляра были его дочь Лейла, сын – молодой дирижер Муртуза и внучка Анна.
Ведущий вечера, специальный представитель Президента России по международному культурному сотрудничеству Михаил Швыдкой, первый заместитель генерального директора информационного агентства ТАСС Михаил Гусман, кинорежиссер Юлий Гусман, народный артист России Лев Лещенко, народный артист СССР Фархад Бадалбейли и другие в своих выступлениях охарактеризовали Полада Бюльбюльоглу как преданного друга, видного композитора и певца, умелого дипломата, мудрого человека, патриота, любящего Азербайджан безграничной любовью. Выступившие довели до внимания, что он является сыном выдающегося Бюльбюля, студентом корифеев музыки – Узеира Гаджибейли и Дмитрия Шостаковича, воспитанником Кара Караева. На мониторе, установленном на сцене, были показаны портреты людей, сопровождающих Полада Бюльбюльоглу на его жизненном пути – общенациональный лидер Гейдар Алиев, Президент Азербайджана Ильхам Алиев, друзья по творчеству и коллеги.
Полад Бюльбюльоглу, выразив признательность всем гостям и поклонникам, принимающим участие в юбилейном концерте, сказал: «Очень рад, что этот концерт состоялся. Я давно не пел. В последний раз пять лет назад давал концерты в Москве и Баку. Рад, что зал был полным, пришли поклонники. Звучание азербайджанской музыки в центре Москвы вызывает у меня чувство гордости. Концерт я открыл песней о Баку и завершил песней об Азербайджане. Я получил огромное удовольствие от сегодняшнего концерта. Очень рад вновь находиться на сцене. В ближайшие дни я дам концерт и в Баку, во Дворце Гейдара Алиева. Идет подготовка к нему».
Гости вечера поделились мнениями о Поладе Бюльбюльоглу:
Председатель Совета Федерации России Валентина Матвиенко: «Я не могу найти слов, мои эмоции бурлят. Я испытала ностальгические чувства. Он яркий композитор, яркий певец. Все его песни, ставшие хитом, невольно подпеваешь вместе с ним».
Директор Службы внешней разведки России Сергей Нарышкин: «Исполнению Полада Бюльбюльоглу аплодировал народ такой гигантской страны, как Советский Союз. И сегодня также как в Азербайджане, так и в России, других странах СНГ миллионами людей продолжают любить, оценивать его творчество, потому что его жизнь и творчество являются яркой страницей нашей музыкальной культуры».
Заместитель председателя Совета Федерации Ильяс Умаханов: «Сегодня знаменательный день для тех, кто живет в Москве, а душою всегда рядом с Баку. Сегодня мы отмечаем 75-летний юбилей нашего любимого Полада Бюльбюльоглу. Он уникальный во всем человек. Я называю его чемпионом мира как в дружбе, так и в исполнительском искусстве, и как композиторстве. Несомненно, он также является видным дипломатом современности. Мой дорогой друг Михаил Гусман также отмечает свой юбилей. Мы знакомы с ним свыше 40 лет. Еще в советские годы вместе работали в молодежной организации. Я поздравляю всех азербайджанцев, живущих в России, с этими юбилеями».
Председатель комитета по международным вопросам Совета Федерации Константин Косачёв: «Для меня величие личности Полада Бюльбюльоглу измеряется местом, занимаемым им в сердцах людей. Все мы выросли на его песнях. Его отношение к жизни, людям были примером для всех нас. Я считаю Полада Бюльбюльоглу своим учителем. Он никогда не фальшивил ни в творчестве, ни в дипломатии, ни в жизни. Полад Бюльбюльоглу выполняет трудную миссию. В общем, у него и не было легкой миссии. Он всегда был на высоте и я желаю ему всегда сохранять этот уровень».
Председатель правления киностудии «Союзмультфильм», директор киностудии имени М.Горького Юлиана Слашева: «Молодости, бодрости Полада Бюльбюльоглу могут позавидовать сегодняшние 18-летние артисты. Я выросла на его песнях, очень приятно слышать музыку из фильмов, которые я с любовью смотрела в детстве. Когда видишь безграничную любовь Полада Бюльбюльоглу к жизни, хочется верить в возрождение духа, бесконечное продолжение молодости. Я планирую принять участие в круглом столе, который на днях состоится в Баку. Мы будем говорить там об азербайджано-российском культурном сотрудничестве, в том числе, о проектах в области кино и анимации. Думаю, что у нас очень большие перспективы сотрудничества».
Заместитель генерального директора телеканала НТВ Тимур Вайнштейн: «Сегодня знаменательный день для московской общественности. Сегодня множество поклонников пришли послушать Полада Бюльбюльоглу. Исполнение 75-летним певцом 2 с половиной часа, в сопровождении оркестра достойно нескончаемых аплодисментов. Я помню наше выступление вместе с командой «Парни из Баку» на одном из его юбилейных вечеров в Москве. Сегодня я хочу поздравить и Михаила Гусмана. Он знал меня еще до того, как я появился на свет. Михаил Соломонович принес меня в наш дом из роддома. Я до сих пор храню его статью, опубликованную в газете «Бакинский рабочий», о телефонистке, сообщившей о моем рождении моему отцу, которого тогда не было в Баку».
Специальный представитель Президента России по международному культурному сотрудничеству Михаил Швыдкой: «Первые шаги на пространстве бывшего СССР Полад Бюльбюльоглу сделал в 1960-х годах в редакции Всесоюзного радио. В 2006 году он был назначен чрезвычайным и полномочным послом в Москву. Один раз на встрече министров культуры СНГ с Президентом Азербайджана Гейдаром Алиевым я осмелился сказать, что Полад лучший и опытный министр. Гейдар Алиев улыбнулся и ответил мне: «Думаю, я пока его строгаю рубанком…» «Значит Ваш министр культуры будет самым «выструганным» министром в мире» - ответил я ему. Президент Ильхам Алиев не зря назначил Полада послом в Москву. Еще в период занятия творчеством и работы министром он с уверенностью открывал многие двери и сердца в Москве. Полад Бюльбюльоглу талантлив как в музыке, дипломатии, так и в дружбе».