Moskvada “Sovet Azərbaycanının əks-sədası. Xalça. Tikmə. Plakat” adlı sərgi açılıb
Moskvadakı Rusiya Dövlət Şərq Muzeyində “Sovet Azərbaycanının əks-sədası. Xalça. Tikmə. Plakat” adlı sərgi açılıb.
Rusiya Dövlət Şərq Muzeyi və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin təşkilatçılığı, Azərbaycan və Rusiya Mədəniyyət nazirlikləri, Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyi və ölkəmizin Rusiyadakı səfirliyinin dəstəyi ilə açılmış “Sovet Azərbaycanının əks-sədası. Xalça. Tikmə. Plakat” adlı sərgidə 40-dan çox eksponat nümayiş olunur.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova  bildirib ki, Azərbaycan xalçasının UNESKO-nun Mədəni İrs Siyahısına daxil edilməsinin 10 illiyinə həsr edilmiş sərgidə ötən əsrin 20-70-ci illərində “Azərxalça” İstehsalat Birliyində hazırlanmış, maraqlı süjet kompozisiyalarından ibarət xalçalar təqdim olunur. Ş.Məlikova deyib: “Azərbaycan xalçası xalqımızın tarixinin bütün dövrlərini əks etdirən rəmzdir. Sovet dönəmində bir çox milli sənətlər unudulsa da, Azərbaycanda xalçaçılıq sənəti inkişaf edir, milli xalçalarımız bütün dünyaya ixrac olunurdu. Məşhur rəssamlarımız Lətif Kərimov, Mikayıl Abdullayev, Qəzənfər Xalıqov, İsmayıl Axundov, Kazım Kazımzadə, Salam Salamzadə və başqalarının eskizləri əsasında hazırlanmış xalçalar indi də dünyanın məşhur muzeylərində saxlanılır. Bu ənənə hazırda uğurla davam etdirilir”.
Şərq Muzeyinin direktoru Aleksandr Sedovun sözlərinə görə, ötən əsrdə Azərbaycanda yeni ideologiyanın ənənəvi sənət nümunələri vasitəsilə təbliği Moskva tamaşaçıları üçün də maraqlı olacaq: “Bizim muzeydə də ötən əsr Azərbaycanına aid bir sıra eksponatlar var. Biz onları da sərgidə nümayiş etdiririk. Bu, tikmələr, çini qablar və sairdir. Sərgini gələcəkdə Bakıda və daha sonra digər xarici ölkələrdə nümayiş etdirmək niyyətindəyik”.
Azərbaycanın Rusiyadakı Səfirliyinin mədəniyyət məsələləri üzrə attaşesi Nigar Axundova sərginin açılışı münasibəti ilə toplaşanları təbrik edərək bildirib ki, bu maraqlı ekspozisiyanın nümayişi Azərbaycan mədəniyyətinin Rusiyada təbliği istiqamətində atılan daha bir uğurlu addımdır. N.Axundova həmçinin vurğulayıb ki, fevralın 4-də ölkəmizin Rusiyadakı səfiri, görkəmli bəstəkar və müğənni Polad Bülbüloğlunun yubileyi qeyd olunur: “Polad müəllim ad gününü doğma Qarabağa, ata yurdu Şuşaya yaxın Beyləqan rayonunda, hərbi hissədə, əsgərlərlə birlikdə qeyd edir. Dünən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ona ən yüksək mükafat – “Heydər Əliyev” ordenini təqdim edib. Rusiya Prezidenti Vladimir Putin ona səmimi təbrik məktubu ünvanlayıb”.
Sərgidə 40-dan çox eksponat – xalçalar, plakatlar, əl işləri, kitab qrafikası, teatr afişaları və tikmələr nümayiş etdirilir. Fevralın 4-dən martın 1-dək davam edəcək sərginin açılışı münasibəti ilə ayrıca kataloq da nəşr edilib.

В Москве открылась выставка под названием «Эхо Советского Азербайджана. Ковер. Вышивка. Плакат»
В Российском государственном музее Востока открылась выставка под названием «Эхо Советского Азербайджана. Ковер. Вышивка. Плакат».
На выставке, открытой при организационной поддержке Российского государственного музея Востока и Азербайджанского музея ковра, министерств культуры Азербайджана и России, российского представительства Фонда Гейдара Алиева и посольства нашей страны в России, демонстрируются более 40 экспонатов.
Директор Азербайджанского музея ковра Ширин Меликова в интервью АЗЕРТАДЖ сказала, что на выставке, посвященной 10-летию включения азербайджанского ковра в Список культурного наследия ЮНЕСКО, представлены ковры с интересными сюжетными композициями, изготовленные в Производственном объединении «Азерхалча» в 20-70-х годах прошлого века. Ш.Меликова сказала: «Азербайджанский ковер – символ, отражающий все периоды истории нашего народа. В советское время многие виды народного прикладного творчества были позабыты, но искусство ковроделия в Азербайджане развивалось, наши национальные ковры экспортировались во все страны мира. Ковры, изготовленные по эскизам известных художников Лятифа Керимова, Микаила Абдуллаева, Газанфара Халыгова, Исмаила Ахундова, Кязыма Кязымзаде, Салама Саламзаде и других, по сей день хранятся в известных музеях мира. Эта традиция в настоящее время успешно продолжается».
По словам директора Музея Востока Александра Седова, пропаганда традиционных образцов искусства новой идеологии в Азербайджане в прошлом веке будет интересна также для московских зрителей: «В нашем музее есть ряд экспонатов, которые относятся к Азербайджану прошлого века. Мы демонстрируем и их на этой выставке. Это вышивка, фарфор и др. Мы намерены провести выставку в Баку, а после и в других зарубежных странах».
Атташе по вопросам культуры посольства Азербайджана в России Нигяр Ахундова, поздравив посетителей с открытием выставки, отметила, что демонстрация этой интересной экспозиции является еще одним успешным шагом в пропаганде культуры Азербайджана в России. Н.Ахундова также подчеркнула, что 4 февраля отмечен юбилей посла нашей страны в России, видного композитора и певца Полада Бюльбюльоглу: «Полад муаллим отмечает свой день рождения в родном Карабахе, рядом с Шушой – в Бейляганском районе, воинской части, вместе с солдатами. Вчера Президент Азербайджана Ильхам Алиев вручил ему высшую награду – орден «Гейдар Алиев». Президент России Владимир Путин направил ему искреннее поздравительное послание».
На выставке демонстрируются более 40 экспонатов – ковры, плакаты, изделия ручной работы, книжная графика, театральные афиши и вышивки. По случаю открытия выставки, которая продлится до 1 марта, издан отдельный каталог.