Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev videoqəbul keçirib
Ölkəmizdə koronavirus infeksiyasının yayılmasının qarşısını almaq üçün reallaşdırılan sosial izolyasiya tədbirləri və karantin rejimi ilə bağlı Mədəniyyət Nazirliyi öz fəaliyyətini Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərarları və Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın müəyyənləşdirdiyi tələb və tövsiyələr əsasında davam etdirir.
Mədəniyyət Nazirliyi Aparatında, nazirliyin tabe təşkilatları, Bakı Şəhər Mədəniyyət Baş İdarəsi və regional idarələrdə, aparıcı mədəniyyət müəssisələrində fəaliyyət videokonfans rejimində tənzimlənir. Mövcud vəziyyətdə fəaliyyətini müvəqqəti dayandırmış müəssisə və təşkilatların əməkdaşlarının distant formada işləməsi təmin edilib.
Aprelin 9-da Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev videoqəbul keçirərək, əvvəlcədən növbəlilik əsasında qəbula yazılmış vətəndaşların müraciətlərini dinləyib, suallarını cavablandırıb.
Videoqəbulda nazir müavini Rafiq Bayramov, nazirlik yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin rəisi Zakir Sultanov, nazirliyin Aparat rəhbəri Fikrət Babayev, regional idarələrin rəisləri və nazirliyin digər məsul əməkdaşları iştirak edib.
Əbülfəs Qarayev əvvəlcə ölkə ərazisində koronavirus infeksiyasının qarşısının alınması istiqamətində dövlət tərəfindən həyata keçirilən tədbirlərdən danışıb, vətəndaşlarımızın dövlət tərəfindən tətbiq edilən xüsusi qaydalara əməl etməsinin vacibliyini qeyd edib. Vurğulanıb ki, Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi ilə müvafiq dövlət qurumları tərəfindən koronovirusla mübarizədə qətiyyətli addımlar atılır və ölkəmiz bu çətin sınaqdan qısa zamanda çıxacaqdır.
Nazir bu günlərdə ölkəmizin mədəniyyət sahəsinin idarə olunması ilə bağlı görülən işləri, vətəndaşlara mədəni xidmətlərin göstərilməsi, videodərslərin keçirilməsi, muzeylərə və qoruqlara virtual turların, onlayn kitabxana xidmətlərinin təşkili, eləcə də digər mədəniyyət müəssisələrinin bu istiqamətdə həyata keçirdikləri tədbirləri yüksək qiymətləndirib. Əbülfəs Qarayev belə tədbirlərin daha da inkişaf etdirilərək gələcəkdə də davamlı həyata keçirilməsinin müasir dövrün tələbləri kimi dəyərləndirib.
Eyni zamanda Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən başladılan layihə və təşəbbüslərin ictimaiyyət tərəfindən rəğbətlə qarşılandığı diqqətə çatdırılıb. Nazir mədəniyyət işçilərini yaranmış vəziyyətdən səmərəli istifadə edərək öz yaradıcılıqlarını inkişaf etdirməyə, bütövlükdə ölkəmizin mədəni həyatının daha da zənginləşməsinə töhfə verməyə çağırıb.
Daha sonra vətəndaşların müraciətləri dinlənilib.
Videoqəbulda vətəndaşlar tərəfindən istedadlı uşaqlar üçün mədəniyyətin müxtəlif sahələri üzrə onlayn müsabiqələrin təşkili, ümumrespublika bədii qiraət müsabiqəsinin keçirilməsi, onlayn dərslərin genişləndirilməsi, “Bölgələrdə yaşayan tarix” adlı layihənin icrası, İsmayıllı rayon Tarix-Diyarşünaslıq Muzeyində ekspozisiyanın qurulması və muzeyin balansa götürülməsi, Tovuz rayon Aşıq Hüseyn Bozalqanlı adına Azərbaycan Aşıq Sənəti Dövlət Muzeyinə yeni ştatların verilməsi, ixtisasartırma kurslarının onlayn təşkili barədə müraciətlər səsləndirilib.
Vətəndaşlar həmçinin mədəniyyət müəssisələrinin nəzdindəki biçmə-tikmə dərnəklərində tibbi maskaların hazırlanması, kreativ sənayenin inkişaf etdirilməsi və satışların həyata keçirilməsi üçün regional idarələrin əhatə etdiyi rayon və şəhərlərdə yerli icra hakimiyyət orqanları tərəfindən müəyyən yerlərin ayrılmasına dəstək göstərilməsi, kitabxana fondlarının ehtiyatlarının saytlarda nümayiş etdirilməsi məqsədilə proqram təminatı, kitabxanalarının müasir standartlara uyğun texniki avadanlıqlarla təchiz olunması və digər məsələlərlə bağlı nazirə müraciət ediblər.
Vətəndaşların bütün müraciətləri dinlənilib, qaldırılan məsələlər müvafiq qaydada qeydə alınıb. Bəzi xahişlər həll edilib, digər müraciətlərin araşdırılması və qanunvericilik çərçivəsində həll olunması üçün müvafiq tapşırıqlar verilib.
Əbülfəs Qarayev sonda bir daha videoqəbulun keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayaraq, vətəndaşlarla birbaşa qəbullarla yanaşı, bu formada ünsiyyətin də gələcəkdə davam etdirilməsinin vacibliyini qeyd edib.

Министр культуры Абульфас Гараев провел видеоприем граждан
Министерство культуры осуществляет свою деятельность в соответствии с требованиями и правилами, установленными Оперативным штабом при Кабинете Министров, в рамках государственных мер, принятых для предотвращения распространения коронавирусной инфекции (COVID-19) в стране.
В аппарате министерства, Главном управлении по культуре города Баку и региональных отделениях, а также в ведущих учреждениях культуры работа организована в режиме видеоконференций. Сотрудники предприятий и организаций, временно приостановивших свою деятельность в связи с режимом социальной изоляции и карантина, соответственно, обеспечены удаленной работой на дому.
Как сообщили АЗЕРТАДЖ в министерстве, 9 апреля министр культуры Абульфас Гараев провел видеоприем граждан, предварительно записавшихся на прием, выслушал их обращения и ответил на вопросы.
В видеоприеме приняли участие заместитель министра культуры Рафиг Байрамов, начальник Государственной службы по охране, развитию и реставрации культурного наследия при Министерстве культуры Закир Султанов, руководитель аппарата Фикрет Бабаев, руководители региональных отделений и другие должностные лица министерства.
Абульфас Гараев рассказал о мерах, предпринятых государством для предотвращения коронавирусной инфекции в стране, подчеркнул важность соблюдения гражданами специальных правил, применяемых государством. Министр отметил, что под руководством Президента Ильхама Алиева и Первого вице-президента Мехрибан Алиевой соответствующие государственные органы предпринимают решительные шаги в борьбе с коронавирусом, и наша страна скоро преодолеет это сложное испытание.
Министр высоко оценил проделанную работу по управлению культурной сферой страны, предоставлению гражданам культурных услуг, проведению видеозанятий, виртуальных экскурсий по музеям и заповедникам, организации онлайн-услуг библиотек, а также меры, принятые другими культурными учреждениями в этом направлении. Абульфас Гараев оценил дальнейшее развитие и устойчивую реализацию таких мер как требования современности.
В то же время было отмечено, что проекты и инициативы, выдвинутые Министерством культуры, приветствуются общественностью. Министр призвал работников культуры эффективно использовать сложившуюся ситуацию для развития своего творчества и внесения вклада в дальнейшее обогащение культурной жизни нашей страны в целом.
Затем были выслушаны обращения граждан.
Во время видеоприема были озвучены обращения граждан по поводу организации онлайн-конкурсов для талантливых детей в различных сферах культуры, проведения общереспубликанского конкурса чтецов, расширения онлайн-занятий, реализации проекта «История, живущая в регионах», создания экспозиции в Историко-краеведческом музее Исмаиллинского района и ее передачи на баланс музея, открытия новых рабочих мест в Государственном музее азербайджанского ашугского искусства имени Ашуга Гусейна Бозалганлы Товузского района, организации онлайн-курсов повышения квалификации.
Граждане также обратились к министру в связи с производством медицинских масок в швейных кружках при учреждениях культуры, развитием творческой индустрии и оказанием поддержки для выделения местными исполнительными органами власти в районах и городах, охватываемых региональными отделениями, определенных мест для осуществления продаж, восстановлением программного обеспечения для отображения ресурсов библиотечного фонда на сайтах, оснащением библиотек техническим оборудованием в соответствии с современными стандартами и по поводу других вопросов.
Все обращения граждан были выслушаны, поднятые вопросы должным образом оформлены. Некоторые обращения были решены на месте. Обращения, требующие изучения, были взяты под контроль и даны указания по их решению в рамках законодательства.
В заключение Абульфас Гараев подчеркнул важность проведения видеоприемов, отметил, что наряду с личным приемом граждан, также важно продолжать эту форму общения и в будущем.